3 kwietnia 2018

,,Poezja negatywna’’ - (blackout poetry)


W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach wzięli udział w warsztatach poetyckich. Oto relacja Pani Beaty Wolak.
W dniach 14 i 15 marca 2018 r. klasy 7b i 6a wzięły udział w warsztatach na temat poezji negatywnej (blackout poetry). Negatyw to odwrotność pozytywu, czyli oryginału. Jak się to robi?
Zaciemniamy tekst, a następnie wpuszczamy tylko prześwity, wiązki światła, dzięki którym ujawnia się zupełnie nowy obraz. Nowy wiersz z cudzych słów. Poezja negatywna działa jak od-i-za-słonięcie. Jest ciągle powracającym kontrastem, za sprawą którego rozbłyska wiersz. Uczniowie tworzyli z kartek starych książek ("Lew, czarownica i stara szafa" oraz "Głowa na tranzystorach") takie zabawne formy poetyckie i kolaże. Zabawa polega na tym, aby na kartce ze starej książki, czy gazety zaciemnić wszystkie słowa, które nam się nie podobają a zostawić te, które są nam potrzebne do tworzenia wiersza. Można tekst zamalować tworząc obrazy, kolaże.
Powstało wiele żartobliwych wierszyków. Na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym Facebooku można oglądać zdjęcia z tego spotkania. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej przy ul. Kościuszki. Współorganizatorem spotkania była p. Beata Wolak (nauczyciel -bibliotekarz w SP 9 w Gliwicach). Warsztaty te są przykładem wieloletniej współpracy między biblioteką szkolną i miejską.

 Dziękujemy za relację