1 czerwca 2018

Akcja "Kwietniowi Antypiraci" w ZSOiZ w Bolesławcu


O inicjatywach podjętych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu w ramach ogólnopolskiej akcji „Kwietniowi Antypiraci” napisali do nas Pani Sylwia Czernatowicz, Pani Aneta Antczak i Pan Paweł Domzalski

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu włączyła się w zainicjowaną w ubiegłym roku przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku ogólnopolską akcję „Kwietniowi Antypiraci”. 

W czytelni wyeksponowano plakaty przedsięwzięcia wraz z wystawą bieżących nowości czytelniczych znajdujących się w naszych zasobach. 
Najważniejszą częścią obchodów tego dnia były warsztaty „Ochrona własności intelektualnej Co wolno, a czego nie wolno?” przygotowane przez Pana Pawła Domzalskiego, w których udział wzięli uczniowie klas 2 technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy i technik spedytor oraz Panie Agnieszka Szwed i Sylwia Czernatowicz. Prowadzący przedstawił założenia Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyjaśnił pojęcie prawa autorskiego i jego rodzaje, co jest przedmiotem prawa autorskiego, co różni utwór od dzieła i wiele praktycznych kwestii związanych z przestrzeganiem prawa autorskiego i konsekwencjami prawnymi. Dużo też miejsca poświęcił kwestii plagiatu i piractwa komputerowego. Uczniowie pracując w 5 grupach układali z powycinanych pasków historię książki i praw autorskich w kolejności chronologicznej, analizowali także fragmenty ustawy.

W drugiej części zajęć uczniowie poznali kwestie związane z dozwolonym użytkiem, następnie tworzyli graf obrazujący w jakich sytuacjach można korzystać z dzieła powołując się na prawo dozwolonego użytku. Prowadzący opowiedział także o różnego rodzaju licencjach stosowanych w Polsce, w szczególności o licencji CC-BY. Na zakończenie przedstawił informacje o instytucjach zajmujących się kontrolą legalnego korzystania ze źródeł kultury w Polsce, a młodzież sprawdzała nabyte umiejętności wypełniając zadania „prawda-fałsz”.

Dziękujemy za relację !!!