6 czerwca 2018

Rok Ireny Sendlerowej

Rok 2018 z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka ustanowiono Rokiem Ireny Sendlerowej. Do obchodów włączyła się także Biblioteka Szkolna Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu.

12 maja 2018 roku obchodziliśmy 10 rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej. Na stronie Biblioteki Szkolnej pojawiła się przygotowana przez nas wirtualna gazetka, a Pan Paweł Domzalski przeprowadził z klasą 2 technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych dwugodzinne warsztaty: „Każde uratowane przy moim udziale dziecko jest jedynie uzasadnieniem mojego istnienia, a nie tytułem do chwały". Opowieść o Irenie Sendlerowej. W pierwszej części zajęć uczniowie poznali sylwetkę Ireny Sendler. Opowieść polonisty była ilustrowana ciekawą prezentacją multimedialna przygotowaną przez Muzeum Żydów Polskich „Polin” oraz wspomnieniami bohaterki o ojcu, relacją o początkach pomocy świadczonej ludności żydowskiej, a także dokumentami Prezydium Rady Pomocy Żydom. Uczniowie obejrzeli także fragmenty filmu „Nacjonaliści biją Żydów. Relacja Janusza Durko”.

W części drugiej mającej formę warsztatu uczniowie analizowali teksty źródłowe. 
Młodzież na podstawie uzyskanych informacji ze źródeł i filmu odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące bohaterki i jej postawy. 

Aby uatrakcyjnić zajęcia młodzież poznawała kulturę żydowską przedwojennej Polski grając w grę planszową. „Krajoznanie” to gra, w której gracze odbywają podróż po II Rzeczypospolitej. Podążając do wyznaczonego celu poznają historię i kulturę Żydów polskich w Wilnie, Gdyni, Kaliszu, Warszawie, Krakowie, Lublinie i Drohobyczu. Na trasie gracze doświadczają przygód, zdobywają nowe umiejętności a czasem wpadają w tarapaty. Była to bardzo ciekawa lekcja wiedzy o kulturze i nasz wkład w obchody Roku Ireny Sendlerowej.



Dziękujemy za relację 
nauczycielom-bibliotekarzom 
Sylwii Czernatowicz, Anecie Antczak i Pawłowi Domzalskiemu.