Noc Bibliotek to ogólnopolska, wieczorno - nocna akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. W akcji wzięła udział Szkoła Podstawowa w Miękini. Relacja Pani Alicji Skoczylas
W naszej szkole Noc Bibliotek odbywała się 8 czerwca w godzinach od 18.00 do 22.00. W akcji uczestniczyli uczniowie klas IIIc i IIId wraz ze swoimi wychowawcami; Panią Anną Biernacką-Zalewską i Panią Grażyną Worobiec.
Wszystkich uczniów i nauczycieli powitała bardzo serdecznie i życzyła ciekawych wrażeń Pani Dyrektor Magdalena Wlaźlak-Szał,
Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" – w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski nasi uczniowie spędzili cztery godziny w podróży przez historię Polski.
Nasze wieczorne spotkanie rozpoczęliśmy „Legendą o Lechu, Czechu i Rusie”, którą przeczytała Zuzia Jedziniak, uczennica klasy IVc i przenieśliśmy się w odległe czasy naszej historii.
„Jak to dawniej bywało” - czyli jak powstawały książki, produkowano papier i jak pisano – to były tematy naszej pierwszej części warsztatów. Każdy mógł wykonać swoją kartkę papieru czerpanego. Uczniom klas III pomagali ich starsi koledzy i koleżanki: Julia Socha z IVc, Anita Grzelewska z VIIc oraz Piotrek Grzelewski z VIIc.
Nad techniką pisania rylcem, gęsim piórem i stalówką moczoną w atramencie czuwała i pomagała Pani Emilia Litwin oraz wychowawcy klas Pani Ania i Pani Grażyna, Pani Dyrektor Małgorzata Biszczak –Kunik, obecna na naszym spotkaniu uczyła kaligrafii, Jest przecież polonistką. Uczniowie pisali zdanie „100 lat niepodległości. Polski”. Wielu z nich przekonało się, że to nie były łatwe techniki pisania, a dzisiejsze długopisy są o wiele prostsze w użyciu.
W czasie przerwy po poczęstunku w postaci pizzy, uczniowie odpoczywali, leżąc na swoich ulubionych „podusiach”, a Jola Bednarska, uczennica klasy IV c czytała im „do poduszki” kolejną legendę polską „O Królu Kraku i smoku Wawelskim”.
Polska za 100 lat – Warsztaty Kamishibai
II część spotkania to podróż do przyszłości. W świat przyszłości wprowadziła nas Martyna Rychter, uczennica klasy VIIc czytając opowieść „Trzeba będzie”.
Zadaniem uczniów było przedstawienie swojej wizji Polski za 100 lat. Uczniowie wykonywali swoje prace na dużych kartkach papieru, a następnie prezentowali swoje prace w formie Kamishibai. Były to piękne wizje szczęśliwej, kolorowej Polski, czasami zwariowanej, zawsze wesołej, gdzie nawet tęcza pięknie pachnie.
Chłopcy jednak stwierdzili, że za sto lat to piłka nożna będzie najważniejsza w życiu młodego człowieka, więc rozegrali mecz „dla Niepodległej”
Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni o 22.00 wrócili z rodzicami do domu.
Dziękujemy za relację!!!