15 listopada 2018

Jeden dzień w Krainie Głośnego Czytania


Jak w Dzień Głośnego Czytania zaangażować całą szkołę? W Szkole Podstawowej w Pliszczynie doskonale się to udało.

Corocznie 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy chcieli, aby najważniejszymi odbiorcami tej inicjatywy stały się dzieci. Czytanie na głos stymuluje bowiem ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dzień Głośnego Czytania to także doskonała promocja czytelnictwa. 


W bieżącym roku 29 września to sobota, zatem my ten dzień w Szkole Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie obchodziliśmy w piątek. Do oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych wyruszyli uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariusza, przebrani za księżniczki, czarownice i zwierzęta, aby czytać na głos młodszym kolegom i koleżankom. 






Klasy starsze, podczas dwóch specjalnie przeznaczonych na to lekcji, spotkały się na szkolnym korytarzu, żeby przedstawić publiczności najważniejsze dla siebie książki i odczytać na głos ich fragmenty. Te fragmenty miały zostawić nas w niedosycie, zaciekawieniu, zaskoczeniu… miały sprawić, że pobiegniemy do szkolnej biblioteki, żeby poznać dalsze losy bohaterów. 





Podczas długich przerw, szkolny radiowęzeł prezentował lekcje pięknego czytania, odtwarzając z płyt słuchowiska. Do akcji włączyła się także szkolna świetlica. Tu też słychać było piękne, głośne czytanie. Tego dnia nie było klasy w naszej szkole do której nie dotarłyby dźwięki czytanych na głos fragmentów książek czy wierszy – to był jeden dzień w Krainie Głośnego Czytania. 


Relacja:
 Iwona Pietrzak-Płachta 
Anna Krzyżanowska