9 listopada 2018

Pracowity październik w kaliskiej Siódemce

Zapraszamy do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu na bardzo bogate w wydarzenia obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.



Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych stały się w naszej szkole tradycją. Szkolna biblioteka zainicjowała święto konkursem na najlepszego czytelnika w roku szkolnym 2018/2019 dla klas I-III i IV-VIII. Zależy nam, aby nasza młodzież czytała i kształtowała swoje czytelnicze pasje, dlatego też przez jeden z październikowych tygodni zapraszałyśmy dzieci do biblioteki na Cykliczną Akcję Plastyczną. Hasłem była PAŹDZIERNIKOWA KSIĄŻKA. Rysowanie świata przedstawionego z książki, którą uczniowie przeczytali w październiku było doskonałym sposobem na aktywne, ale nie hałaśliwe spędzenie przerwy.



Podczas październikowych obchodów do szkolnej biblioteki i czytelni na lekcję biblioteczną bibliotekarki zaprosiły klasy pierwsze. Zajęcia miały na celu przede wszystkim przybliżenie miejsca, gdzie książki można wypożyczyć, można przyjść poczytać, porozmawiać czy porysować. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak wygląda procedura wypożyczania książek, było też kilka słów o regulaminach, które obowiązują w czytelni i bibliotece, a także rozmowy na temat ulubionych książek Świadomość, że jestem pełnoprawnym czytelnikiem, mogę być użytkownikiem i stałym bywalcem fajnego miejsca w szkole - biblioteki, zaowocowała licznymi wypożyczeniami wśród pierwszoklasistów. Teraz to stali bywalcy szkolnej biblioteki.


W październiku odbyło się szereg lekcji bibliotecznych w różnych klasach, które miały na celu promowanie nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W klasach 6 i 8 na podstawie książki G. Gortata „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” rozmawialiśmy o wolności, pokoju, niepodległości - także w kontekście Polski, i o wojnie. Były też lekcje na podstawie opowiadań o niepodległości G. Bąkiewicz. W klasach czwartych o ciekawych podróżach mówiliśmy na podstawie książek M. Wojciechowskiej. „Hebanowe serce” Renaty Piątkowskiej było podstawą do lekcji w klasach piątych. Uczniowie rozmawiali o aktualnych sprawach społecznych, była to też okazja do rozmowy o emocjach i uczuciach.


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały wdrożone także projekty czytelnicze: „Bajki – pomagajki”, „Bajkowe czytanie na dywanie”, „Podróże w literaturze”, „Hebanowe Serce” – człowiek mieszkaniec Ziemi”.

W październiku w ramach obchodów został przeprowadzony konkurs pięknego czytania dla klas trzecich. Wykorzystano także nowości wydawnicze zakupione w ramach NPRCz.

Na koniec Obchodów Października Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zainaugurowano współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu wystawą KALISKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI.



Relacja
Małgorzata Wojtyś