12 lutego 2019

Projekty czytelnicze w SP7 w Toruniu

Jesień tego roku szkolnego upłynęła w Szkole Podstawowej Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na realizacji projektów czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Mamy nadzieję, że zawarte w poniższej relacji propozycje projektów zainspirują nauczycieli do realizacji takich samych lub podobnych projektów w swoich szkołach.


Lektura w pudełku "Pan Tadeusz"

Po wcześniejszych zakupach w hurtowniach i księgarniach internetowych, księgozbiór naszej biblioteki szkolnej powiększył się o 852 egzemplarze nowych książek dla dzieci i młodzieży oraz lektur. Po uporaniu się z opracowaniem egzemplarzy, bibliotekarze zaproponowali tematy projektów czytelniczych do realizacji z klasami i koordynowali działania. Zaangażowani zostali także wychowawcy i nauczyciele języka polskiego, na których spoczywał największy ciężar związany z projektami. W doborze tematów była dowolność, można było wybrać konkretną propozycję, można było zaproponować coś innego. Oto przykłady projektów czytelniczych, które zostały zrealizowane w klasach I-VIII, a także w III klasach oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły.

Klasy I – wykonywały zakładki do książek do czytanej przez nauczyciela książeczki (np. „Piaskowy Wilk”, „Pamiętnik Blumki”). Zakładki te posłużyły potem do wymiany między uczniami klas po pasowaniu pierwszaków na czytelników.
Klasy II – Mapa miast i legend Polski na podstawie książki "O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie" (uczniowie wykonali gazetkę klasową z miastami Polski i przypisanymi im legendami dowolną techniką plastyczną oraz odbyło się wyjście do toruńskiego Dworu Artusa na zajęcia dot. legend toruńskich); Ilustrujemy najciekawszy rozdział książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek czterech prawych i sześciu lewych" (uczniowie zapoznawali się z książką Justyny Bednarek i wykonywali ilustracje do najciekawszego wg nich fragmentu książki).
Klasy III - Poznanie postaci podróżnika Kazimierza Nowaka na podstawie opowiadania z książki "Afryka Kazika" (przygotowanie w zespołach plakatów z ciekawostkami o Afryce); Parada bohaterów literackich (przygotowanie stroju wybranego bohatera literackiego z książek „Afryka Kazika”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Kajko i Kokosz”, „Nela Mała Reporterka”, „Muminki”, „Dziennik cwaniaczka”).
Klasy IV - Podróże po świecie z Nelą małą Reporterką (tworzenie lapbooków w oparciu o zagadnienia z książek z Nelą dot. np. mieszkańców krajów, kraju, zwierzęcia); Wykonujemy plakaty promujące czytanie pt: „Bohaterowie naszych książek” (uczniowie wykonywali plakaty z Panem Kleksem z książki „Podróże Pana Kleksa”); Moja ulubiona przygoda bohaterów „Dynastii Miziołków” (stworzenie ilustracji, opisanie jej i zaprezentowanie w klasie).




Klasy V – Tworzymy lapbooki do książek „Opowieści z Narnii”, „Nela mała Reporterka”; Podróże po świecie z Nelą małą Reporterką (wykonanie plakatów na temat krajów, które Nela odwiedza, bohaterów – zwierząt, roślin, które poznaje); Dobro i zło w „Opowieściach z Narnii” (wykonanie plakatów); Ilustrujemy wątki „Magicznego drzewa” (zapoznanie z książką i ilustrowanie ulubionych wątków).


 

Klasy VI – Stworzenie filmiku w oparciu o książkę „Moja Polska” z informacjami o tym, co zdarzyło się w Polsce za rządów Jagiellonów i królów elekcyjnych i umieszczenie go na biteable.com; Stworzenie filmiku promującego kilkanaście książek zakupionych w ramach NPRCz i zamieszczenie go na szkolnym koncie kanału YouTube (poniżej).


Klasy VII - Tworzymy minirecenzje książek (zredagowane prace wybranych tytułów znalazły się na stronie internetowej szkoły i w gazetce szkolnej w dziale "Polecamy" i "Co warto przeczytać?").


Klasy VIII - Lektura w pudełku “Pan Tadeusz” (zaprezentowanie w postaci własnoręcznie wykonanej pracy wybranego zagadnienia z „Pana Tadeusza” metodą lektury w pudełku); Sentencje, czyli niezwykle ważne prawdy utworu (wykonanie prezentacji multimedialnej z sentencjami z książki „Oskar i pani Róża”).




Klasy III gimnazjum – „Zbrodnia w bibliotece” (wystawa plakatów reklamujących kryminały Agathy Christie); Co czytają i polecają nasi uczniowie? (wykonanie zdjęć do zakładki na stronie www z wybranymi książkami); Gazetka prezentująca bohaterów książek „Bohaterowie Dywizjonu 303 i Kamieni na szaniec naszymi znajomymi na Facebooku” (tworzenie fikcyjnych stron z Facebooka, których właścicielami mogliby być między innymi: Witold Urbanowicz, Ludwik Paszkiewicz, Jan Daszewski czy Jan Bytnar).




Projekty czytelnicze były prezentowane przed uczniami w klasach, na wystawach w bibliotece szkolnej, podczas zebrań z rodzicami, na stronie www i Facebooku szkoły.

Relacja - pani Izabela Kamińska-Smolarek