Głównym celem zajęć metodą projektu było stworzenie tzw. „żywych obrazów”, czyli rekonstrukcji dzieł malarstwa, tworzonych przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę z autentycznych obrazów. W projekcie wzięło udział 11 uczniów. Była to rozbudowana praca.
Na pierwszych zajęciach wytłumaczyłam co to są tak zwane „żywe obrazy”, jak będzie wyglądać praca metodą projektu. Najpierw uczniowie mieli za zadanie znaleźć obrazy, które chcieliby przedstawić i które w jakiś szczególny sposób im się spodobały. W poszukiwaniach pomagaliśmy sobie wszyscy nawzajem, przeglądaliśmy albumy, galerie internetowe.
Potem dzieciaki wyszukiwały informacje o autorze i wybranym obrazie, gdyż w prezentacji ustnej miały za zadanie przedstawić sylwetkę malarza, styl w malarstwie i opis dzieła. To wymagało wielu poszukiwań, nie zawsze informacje na temat dzieł sztuki były powszechnie dostępne.
W końcowym etapie były przebieranki i fotografowanie, a na finiszu obrabianie zdjęć, w tej pracy pomógł mi uczeń. Zatem kolejna wartość dodana to współpraca między uczniem, a nauczycielem, bo można uczyć się od siebie nawzajem.
W rezultacie powstało kilka „żywych obrazów”! To była świetna i niezapomniana zabawa!
Są to ciekawe zajęcia, które można zrealizować w bibliotece, na lekcji języka polskiego, na kole polonistycznym. Warto kontynuować projekt na różnych etapach edukacyjnych, można też robić tematyczne "żywe obrazy", co za każdym razem daje większe pole do działania. Poszczególne punkty dają uczniom wytyczne i cele, ale każdy wybór i finalna praca zależą od ucznia.
Projekt:
- uczy w jaki sposób poruszać się w bibliotece i zbierać informacje bibliograficzne oraz materiały do pracy,
- uczy samodzielności,
- uczy otwartości i umiejętności prezentacji ustnej przed słuchaczami, swobodnego wypowiadania się,
- wzbudza zainteresowanie sztuką,
- łączy ścieżki międzyprzedmiotowe,
- rozwija umiejętność fotografowania,
- uczy współpracy,
- pobudza do kreatywności.
Wykorzystane obrazy:
- "Sierota z Poronina" Władysława Ślewińskiego,
- obraz bez tytułu Iwan Sławińskiego,
- "Autoportret z zabandażowanym uchem" Vincenta van Gogha,
- „Ranny anioł” Hugo Simberga,
- "Portret chłopca z otwartą książką" Adamieckiego
- "Portret małego chłopca" Tadeusza Makowskiego,
- "Lektura" Auguste'a Renoira,
- Władysław Ślewiński "Portret Stanisława Ignacego Witkiewicza".
Dziękujemy za relację !