Wiadomo, że biblioteki szkolne nie mają środków na organizację spotkań autorskich. Wiadomo też, że nie ma lepszego sposobu na promocję czytelnictwa, niż udane spotkanie autorskie. Bibliotekarze z Augustowa i powiatu augustowskiego połączyli siły i założyli oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, dzięki temu mogą pisać projekty i składać wnioski o dofinansowanie spotkań do urzędów i fundacji. Tylko w tym roku szkolnym augustowski oddział TNBSP zorganizuje w sumie 16 spotkań autorskich, w których weźmie udział 800 uczniów.
Na czele oddziału stoją dwie nasze redaktorki: Monika Rowińska i Małgorzata Sawicka. Przeczytajcie jak wyglądały spotkania z Witoldem Vargasem w Augustowie.
Słyszeliście kiedyś o Nocnicy, Dobrochoczym albo Bzionku? W te istoty wierzyli nasi słowiańscy przodkowie, a wiedzę o nich zebrał w „Bestiariuszu Słowiańskim” pisarz i ilustrator Witold Vargas, który przyjechał do Augustowa na prawdziwy maraton spotkań autorskich.
11 i 12 marca w bibliotekach Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 odbyło się sześć spotkań z Witoldem Vargasem, w których uczestniczyło 300 uczniów z ośmiu szkół z Augustowa, Lipska, Nowinki i Jabłońskich.
Vargas to znakomity gawędziarz, który porywa słuchaczy w świat swojej niezwykłej wyobraźni.
Dzieci miały okazję wysłuchać jego wspaniałych opowieści, śledzić na żywo proces powstawania ilustracji do książek, a nawet śpiewać z autorem improwizowane piosenki.
Wyszły zadowolone, zaopatrzone w książki i autografy, a według słów rodziców długo jeszcze przeżywały to, co zobaczyły i usłyszały.
Spotkania zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu „Baje, baje, bajanie!”, który sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Gorąco polecamy wszystkim bibliotekarzom spotkania z panem Vargasem. W sprawie spotkań możecie pisać do niego na adres e-mail: witekvargas@yahoo.pl
Relacja
Monika Rowińska