4 kwietnia 2019

Czytelnicze projekty edukacyjne w Tarnowie

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie również jest już po realizacji zadań NPRCz, a dokładnie czytelniczych projektów edukacyjnych. Oto działania podjęte przez szkołę w ramach programu nadesłane do nas przez panią Annę Pojedyniec. Niech zainspirują inne szkoły...



Projekt edukacyjny "Książki czytam i polecam!"

Głównym założeniem programu było przeciwdziałanie spadkowi czytelnictwa wśród młodzieży i promowanie nawyku czytania.  Cele ogólne projektu to: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, motywowanie uczniów do czytania, kształcenie wrażliwości czytelniczej, rozbudzanie zainteresowań książką, zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej. Projekt realizowany był w klasach czwartych. Osiągnięte efekty to: podniesienie stanu czytelnictwa wśród uczniów, wzbogacenie słownictwa, swobodne wypowiadanie się na temat przeczytanych książek.


Projekt edukacyjny "Kultura bycia"

Założeniem projektu było: podniesienie kultury osobistej uczniów poprzez promowanie kultury zachowań w życie codziennym oraz umiejętność zgodnego współżycia z ludźmi i poprawnego komunikowania się oraz wykorzystanie księgozbioru biblioteki szkolnej.
Zadania dla klas pierwszych i drugich:
1. Zapoznanie się z ogólnymi zasadami współżycia społecznego.
2. Szukanie informacji na temat dobrego wychowania w dostępnych źródłach w bibliotece szkolnej.
3. Zastosowanie reguł savoir-vivre w życiu codziennym, uczulenie na wykorzystanie praktyczne poznanych elementów kultury bycia.
4. Formułowanie wniosków.
5. Przygotowanie prezentacji multimedialnej, scenek rodzajowych, plakatów itp.


Projekt edukacyjny "Rady na odpady"

Głównym celem projektu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz wdrażanie uczniów do segregacji odpadów w szkole i w domu. W czasie realizacji projektu uczniowie wykorzystywali zbiory biblioteki szkolnej.
Harmonogram działań dla 1-3 był następujący: 
1. 28 listopada odbyły się wykłady dla wszystkich klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Przypomnieliśmy młodzieży zasady segregacji oraz omówiliśmy zalety segregacji w kontekście wpływu odpadów na otoczenie i środowisko naturalne kraju. 
2. W szkole odbywała się selektywna zbiórka odpadów: 
- zbiórka zużytych baterii (współpraca z firmą Argo-Film w Tarnowie) 
- zbiórka nakrętek – przekazanie na różne cele („Zbiórka nakrętek dla Jagody”) 
3. Klasa 2 TM z wychowawcą panią Renatą Fior opracowała ulotki na temat „Nie wiesz gdzie wyrzucić? Sprawdź jak segregować”. 
4. W czasie realizacji projektu odbyła się kampania promocyjno-informacyjna nt. selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu (gazetka ścienna klasa 3 TZ, plakat nietypowych elementów 3zc) 



Projekt edukacyjny "Rok dla Niepodległej"

Zadaniem projektu było budowanie świadomego patriotyzmu, naznaczonego przywiązaniem i miłością do Ojczyzny. Program miał upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przybliżyć społeczności szkolnej historię państwa polskiego oraz jego dorobku w dziedzinach nauki kultury, sztuki, literatury oraz kształtować wśród uczniów poczucie dumy z osiągnięć wielkich Polaków, którzy wpłynęli na pozytywny obraz Polski i Polaków w świecie.


Oto poszczególne działania podjęte w ramach projektu:
Wrzesień:
- prelekcja filmu " Polskie drogi do niepodległości",
- zorganizowanie wystawy literatury z zasobów zbiorów biblioteki szkolnej związanej z odzyskaniem niepodległości,
- zorganizowanie wyjścia do Muzeum Okręgowego w Tarnowie na lekcję muzealną połączoną ze zwiedzaniem wystawy "Sen o Niepodległej",
Październik:
- zorganizowanie spotkania z panią Urszulą Szuster " Niepodległość i patriotyzm w literaturze,"
- przygotowanie wystawy "Tarnowianie zasłużeni dla Niepodległości",
Listopad:
- wystawa "Tarnowianie zasłużeni dla Niepodległości",
- zorganizowanie okolicznościowej akademii z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
- "Biało-czerwony tydzień w szkole"- przygotowanie przestrzeni edukacyjnej do głównych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości,
- Warsztaty plastyczne – wykonanie kotylionów, flag, 
- udział Pocztu Sztandarowego naszej szkoły w miejskich uroczystościach Święta Odzyskania Niepodległości, Msza święta za Niepodległą - udział młodzieży szkolnej w mszy świętej,
- wydanie gazety NIECO DZIENNIK Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,
- zapalenie zniczy przy grobie Nieznanego Żołnierza,
- projekcja filmu: "Wejście Strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc".
Grudzień:
- zorganizowanie szkolnego konkursu poświęconego patronowi szkoły Józefowi Piłsudskiemu

Realizując program biblioteka szkolna współpracowała z Tarnowskim Centrum Kultury, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Biblioteką Publiczną w Tarnowie, Biblioteką PWSZ w Tarnowie.

Dziękujemy za nadesłaną relację!