Tegoroczna Noc Bibliotek w SP nr 1 w Gryfinie wyróżniała się imponującą ilością wydarzeń.
W piątek, 4 października odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie już po raz czwarty Noc Bibliotek, tym razem pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Chwilę po godzinie 16:00 gości przywitała wicedyrektor szkoły, pani Anna Sieńczak, życząc uczestnikom dobrej zabawy i… zaczęło się! Zgodnie z hasłem przewodnim rozpoczęliśmy od gier i zabaw językowych przygotowanych przez szkolną anglistkę, panią Sarę Artman. Były krzyżówki, wymyślanie słówek, a nawet angielski głuchy telefon na przeszło kilkanaście osób! Nawet nie wiadomo kiedy minęła nam pierwsza godzina.
Po wesołym spotkaniu z językiem angielskim przyszedł czas na historię regionu. Naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Wieczorek, pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, który prowadzi systematyczne zwiedzania Zamku oraz miasta Szczecina i regionu, ukierunkowane na przybliżanie walorów turystycznych, kulturowych i historycznych, również połączonych z inscenizacjami na temat historii oraz legend. Przybył nie sam, ale z wycieczką którą aktualnie oprowadzał po okolicy, dzięki czemu gościliśmy w pewnym momencie około 70 osób podczas naszej Nocy Bibliotek! To zdecydowany rekord! Dzięki spotkaniu z panem Tomaszem zatytułowanym "Fantastyczne postaci w przestrzeni Szczecina i nie tylko..." Mogliśmy udać się w niesamowitą podróż po regionie, odwiedzając wiele symbolicznych miejsc, oznaczeń, słuchając przy okazji bardzo intrygujących historii. Poznaliśmy również kilka ciekawych legend i historii, które dotyczą tego fantastycznego miasta i tego, co ma wspólnego chociażby z Gwiezdnymi Wojnami. Nie zabrakło też wątków związanych z Gryfinem i Krzywym Lasem. Szczególnie zadowoleni mogli być ci aktywniejsi uczestnicy spotkania – pan Tomasz dobre odpowiedzi nagradzał pamiątkowymi pocztówkami!
Kolejne spotkanie również dotyczyło naszego regionu. Odwiedził nas pan Artur Giza-Zwierzchowski, autor jeszcze ciepłej pozycji „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej”. Publikacja powstała w ramach autorskiego projektu Studio Legend. Książka łączy radość kontaktu z naturą i przyjemność dzielenia się poruszającymi wyobraźnię opowieściami. Legendy stanowią w niej zaproszenie do odwiedzenia urokliwych zakątków Puszczy Bukowej. O tym właśnie opowiadał nam pan Artur, wspominając chociażby o legendzie związanej z Jeziorem Szmaragdowym, czy nurkowaniu w tym właśnie jeziorze. Z pewnością zachęcił nas, by niejednokrotnie wracać do położonej tak blisko nas Puszczy Bukowej, pamiętając o legendach, opowieściach i ciekawostkach związanych z tym miejscem, o których wspominał nam pan Artur.
Tegoroczną Noc Bibliotek zakończył seans filmu familijnego „Ptyś i Bill” z 2013 roku, opowiadający o zabawnych perypetiach pewnego rudego spaniela oraz jego rudowłosego właściciela. Film został nam dostarczony przez ogólnopolskiego organizatora Nocy Bibliotek – Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Do tego, niemal tradycyjnie, odbyła się w naszej szkole sesja RPG. Czworo śmiałków próbowało swoich sił i przeżywało przygody, wcielając się w różne postaci w wyjątkowym świecie zbliżonym klimatem do serialu „Stranger Things”. Za przygotowaniem świata, historii i poprowadzeniem śmiałków przez te przygody stała niezrównana Weronika Witkowska-Kulas, stale z nami współpracująca Mistrzyni Gry oraz współzałożycielka Stowarzyszenia Chowaniec.
Tuż po seansie, gdy najwytrwalsi uczestnicy naszego wydarzenia opuścili mury naszej szkoły, zaczęliśmy się zastanawiać, co przygotujemy za rok, podczas kolejnej Nocy Bibliotek. Nie możemy się doczekać!
Dziękujemy serdecznie głównemu organizatorowi akcji – Centrum Edukacji Obywatelskiej, zaproszonym Gościom – pani Weronice Witkowskiej-Kulas, panu Tomaszowi Wieczorkowi oraz panu Arturowi Gizie-Zwierzchowskiemu, jak również pani Sarze Artman za współtworzenie z nami tego wydarzenia. Specjalne podziękowanie kierujemy również do Pani Dyrektor naszej szkoły – pani Marzeny Jabłońskiej oraz Pań Wicedyrektor – pani Barbary Faryniarz oraz pani Anny Sieńczak za wsparcie i pomoc udzielone przy organizacji tego wydarzenia. Do zobaczenia za rok!
Relacja: Krystyna Twardy, Adrian Kopp