„Dawno, dawno temu w bibliotekach nie mieszkały zwykłe książki, dobrze Wam znane, tylko książki zaczarowane” – tak zaczynała się historia, którą usłyszeli uczestnicy Nocy Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach. Historia ta była początkiem bibliotecznego Escape Roomu. Relacja pani Alicji Zgajewskiej.
Uczniowie z klas piątych, podzieleni na dwie grupy, zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Podczas ich rozwiązywania musieli wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnościami językowymi i matematycznymi, a także spostrzegawczością. Przydała się również umiejętność sprawnego posługiwania się smartfonem i komputerem, ponieważ trzeba było odczytać informację ukrytą pod kodem QR, wysłać sms-a do osoby prowadzącej i zredagować tekst w odpowiednim programie. Rozwiązaniem każdej zagadki była wskazówka, gdzie należy szukać następnej łamigłówki. Po rozwiązaniu wszystkich zadań, na podstawie znalezionej mapy, uczniowie znaleźli skarb.
Nie była to jedyna atrakcja tej nocy. Po rozlokowaniu się w salach szkolnych uczniowie zmagali się z trudnymi do wymowy zdaniami i wierszami. Wypowiadanie wyrażeń typu: „Stół z powyłamywanymi nogami” czy „wyrewolwerowany rewolwerowiec” wywoływało salwy śmiechu. Wszyscy brali udział w zawodach sprawności językowej i świetnie się bawili.
Po kolacji i wspomnianym bibliotecznym Escape Roomie uczestnicy obejrzeli francuski film „Ptyś i Bill” w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty. Projekcja filmu podczas Nocy Bibliotek była jedyną okazją do jego obejrzenia, gdyż nie ma go w ogólnodostępnej dystrybucji.
Ostatnie zajęcia odbyły się już w sobotni poranek. Uczniowie zapoznali się z historią zdobienia książek i sami próbowali ozdobić pierwszą literę swojego imienia.
Kolejna udana Noc Bibliotek za nami.
Dziękujemy za nadesłany materiał!