29 października 2019

Nowe życie biblioteki szkolnej w Międzybrodziu Żywieckim

Do grona współpracujących z nami nauczycieli bibliotekarzy dołączyła pani Marta Andrusiewicz ze Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim. Pierwszy post przysłany przez panią Martę jest o odnowieniu wnętrza biblioteki szkolnej. Z inicjatywy bibliotekarki i głównie dzięki jej staraniom biblioteka szkolna zyskała nowy blask. Gratulujemy Pani Marcie przedsięwzięcia.

Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim nadszedł długo wyczekiwany dzień. Wszystko za sprawą projektu zrealizowanego przez Fundację PGE „Pomagamy”.

Uroczystość rozpoczęła się w holu szkoły, gdzie pan dyrektor wraz z panią bibliotekarką serdecznie podziękowali wszystkim zaangażowanym w remont, a w szczególności pracownikom PGE, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” w pocie czoła, poświęcając swój wolny czas, zmodernizowali pomieszczenia należące do biblioteki. Od pomysłu do realizacji, czyli kilka słów o wolontariacie pracowniczym PGE
Na stronie PGE możemy przeczytać, iż „wolontariat pracowniczy PGE to działanie polegające na wspieraniu przez firmę działalności prospołecznej pracowników, którzy poświęcając swój czas wolny od pracy oraz wykorzystując swoje umiejętności, świadczą różnego rodzaju prace i usługi na rzecz wybranych przez siebie podmiotów. Formą wsparcia jest dofinansowanie, dzięki któremu pracownicy mogą realizować swoje projekty.” 
Wszystko zaczęło się od inicjatywy pani bibliotekarki oraz pani pedagog Agnieszce Kleczyńskiej., które zwróciły się o pomoc do pracowników pobliskiej Elektrowni Szczytowo - Pompowej Porąbka - Żar. Jako że część pracowników firmy to rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły, nie było problemu ze znalezieniem chętnych wolontariuszy. Wspólnymi siłami udało się napisać wniosek, w którym opisane zostały planowane działania oraz kosztorys, który uwzględniał zakup materiałów na kwotę 5 tys. złotych. Wszystkie prace musiały jednak zostać wykonane bezpłatnie przez pracowników PGE.

Program ma formę konkursu, w którym zespoły złożone z co najmniej 3 pracowników spółek Grupy Kapitałowej przygotowują projekt wolontariacki na rzecz lokalnej społeczności. Podczas wyboru najlepszych projektów Kapituła Programu bierze pod uwagę m.in.: wkład pracy własnej, cel projektu, planowane efekty działań. Projekty realizowane są w lokalizacjach spółek i oddziałów Grupy Kapitałowej PGE na terenie całej Polski.

Tegoroczna edycja wolontariatu pracowniczego miała służyć polepszeniu m.in. warunków w edukacji oraz poprawy efektywności energetycznej. Po napisaniu wniosku pozostało jedynie oczekiwanie na decyzję Kapituły Programu, która na nasze szczęście uznała wniosek i przyznała wolontariuszom dofinansowanie. Od połowy sierpnia do połowy września trwały prace związane z malowaniem ścian, położeniem wykładziny dywanowej oraz montażem drobniejszych, ale równie potrzebnych elementów. Najważniejszym etapem remontu było wydzielenie kącika dla małych dzieci oraz kompleksowa wymiana oświetlenia na nowoczesne plafony LED, co wpłynęło nie tylko na poprawę efektywności energetycznej, lecz również na komfort pracy i bezpieczeństwo uczniów. Dzięki gospodarności udało się zmieścić w określonej kwocie dotacji.




Z kolei dzięki działaniom prowadzonym przez panią bibliotekarkę, w związku ze Szkolną Kasą Oszczędności, zdobyciu dwóch brązowych odznak z Banku PKO BP oraz nagrody pieniężnej w kwocie 2 tys. złotych, udało się także zakupić nowe meble i miękkie poduchy „pączki”. 



Relacja  pani Marty Andrusiewicz