20 listopada 2019

Noc Bibliotek w SP 9 w Gliwicach

Gotowy przepis na Noc Bibliotek przysłała nam pani Beata Wolak ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach.


W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy 3a z naszej szkoły. Nie mogliśmy spotkać się w sobotę podczas trwania akcji, więc zorganizowaliśmy warsztaty w piątek - 04.10.19 r. 

1. Na wstępie prowadzący bibliotekarz opowiedział dzieciom historię o Dawidzie, który otrzymał srebrną łyżeczkę, która stała się jego przewodnikiem życiowym i radził się jej w trudnych sytuacjach. Nauczyciel bibliotekarz przeczytał fragment książki "O srebrnej łyżeczce". 

2. Dzieci na spotkanie przyniosły swoje pamiątki rodzinne i opowiadały historie skąd się wzięły one w ich domach i jakie historie się z tymi przedmiotami wiążą. Wymyślały historie, które te przedmioty mogły przeżyć. Wśród przyniesionych przez dzieci pamiątek były: stare książki, płyty winylowe, stare monety, banknoty, wisiorki, sznury korali, legitymacja powstańca śląskiego, a nawet 80-letni makaron. 



3. Następnie uczniowie opowiadali jakie znają stany emocjonalne, wymieniali np.: lęk, złość, niepokój. 

4. Zagraliśmy w kalambury - jedna osoba gestami pokazywała jakieś emocje, pozostali odgadywali jakie uczucia są pokazywane i mówili o przeciwstawnych stanach, np. lęk - spokój. 

5. Potem przenieśliśmy się do klasy, aby tworzyć ,,słoiki emocji". Dzieci za pomocą różnych gatunków kasz i ryżu tworzyły swoje dzieła - od najjaśniejszych do najciemniejszych kolorów. Dobierały materiał do słoików pod względem grubości ziaren. 


6. Wykonaliśmy ćwiczenie ,,Poszukujemy skarbu". Prowadzący mówi: "żeby znaleźć skarb, trzeba wyruszyć w długą drogę, gdzie napotyka się przeszkody". Dzieci chodziły po całej sali i naśladowały np: przejście przez rzekę , gęsty las, jakimi środkami komunikacji się poruszały np. jazda na rowerze, samochodem, płynięcie łódką. 

7. Nastąpił moment odpoczynku i dzieci usiadły na krzesłach, a prowadzący bibliotekarz przeczytał im fragment książki Ewy Nowak ,,Kot, który zgubił dom". Pokazane były ilustracje z książki, a dzieci mówiły co one przedstawiały i co im się w tej historii najbardziej podobało. 

8. Bibliotekarz zapytał dzieci co by wzięły w daleką podróż - taką, jaka została opisana w książce. Dzieci odpowiadały też na pytanie za czym i za kim by najbardziej tęskniły: szkołą, koleżankami, domem.

9. Tworzenie prac plastycznych na temat ,,Kogo lub co zabrałbym w daleką podróż?" - wystawa prac. 








10. Pożegnanie: uczestnicy spotkania stwierdzili, że także w bibliotece można odnaleźć wiele skarbów,  np. cenne książki. 

Niestety zabrakło czasu na projekcję polecanego filmu.