Inspiracje na Dzień Pluszowego Misia od pani Małgorzaty Wojtyś ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu.
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Święto popularnej maskotki obchodzimy także w naszej szkole. Organizatorem projektu - różnych zajęć i zabaw jest Szkolna Biblioteka we współpracy z dyrekcją, rodzicami, wychowawcami i instytucjami.
W oddziale przedszkolnym bibliotekarki opowiedziały historię powstania pluszowej zabawki, była także mowa o misiach bajkowych i filmowych.
Najmłodszych odwiedził też prawdziwy niedźwiadek (teatralny kostium przybrała jedna z mam – Paulina Chojnacka), rozdał przedszkolakom niespodzianki- rysowanki i słodkości.
Miś odwiedził też klasy pierwsze – poczęstował cukierkiem, przybił piątkę i rozdał karty pracy, a także pozował do zdjęcia.
Klasy pierwsze wzięły udział w misiowych zajęciach, które poprowadziła Róża Pomiecińska, pracownik kaliskiej Książnicy Pedagogicznej. Najmłodsi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, pochwalili się swoją misiową wiedzą, rozbili zakładki do książek, a także misiowe selfie.
Klasy drugie zmagały się w konkursie pięknego czytania prozy Czesława Janczarskiego.
Natomiast uczniowie klas IIIa i IIIc wzięli udział w warsztatach dotyczących literatury dziecięcej i pluszowego bohatera w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej.
Trzecioklasiści na początku pochwalili się swoimi ulubionymi misiami – bajkowymi i tymi w realu. Wysłuchali bajki o pluszowym bohaterze.
Punktem kulminacyjnym zajęć w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej było programowanie na dywanie – czyli misiowe sudoku. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda otrzymała zestaw misiowych krążków do rozłożenia na specjalne macie. Grupy miały za zadanie ułożyć obrazki na planszy tak żeby ten sam miś nie powtórzył się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej. Nie było to proste. Grupom pomogła pani Róża Pomiecińska, która prowadziła zajęcia.
Na zakończenie było dyktando graficzne. To bardzo lubiana przez dzieci aktywność. Uczniowie chętnie kolorowali według koordynatów wskazane pola na kartkach.
W szkolnej bibliotece przez cały tydzień – od 25 do 28 listopada trwała akcja plastyczna. Tłumy najmłodszych uczniów przychodziły na przerwach wspólnie rysować plakat przedstawiający najukochańsze pluszami.
Taka akcja to doskonały sposób na spędzenie przerwy, z dala od hałasu i szkolnego zgiełku.
Dziękujemy za nadesłany materiał!