W Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie, u naszego redakcyjnego kolegi jak zwykle ciekawie! Tym razem Adrian Koop organizował akcję "PorozmawiajMY. Proszę!" wraz z Panią Krystyną Twardy.
30.10. dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie spotkanie w ramach akcji "PorozmawiajMY. Proszę!" dla uczniów dotyczące manipulacji w mediach i fake newsów. Przyczynkiem spotkania był rozdział Dziennik TV z książki „Nieoczywista Układanka Polska” autorstwa M. Krämer i K. Laure Krämer. Nie spodziewaliśmy się nawet, że otrzymamy wyróżnienie od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacji Kocham Polskę za przeprowadzone zajęcia!
Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia fragmentu Dziennika Telewizyjnego z czasów PRL. Następnie wywiązała się dyskusja – co mogło być w materialne zmyślone, zmienione, dodane. Uczestnicy od razu doszukali się podobieństw do działalności niektórych mediów współcześnie. Pojawiło się hasło fake news – podczas wspólnej rozmowy uczestnicy wyjaśniali sobie czym są fake newsy, jakie mają cechy, jak działa manipulacja w mediach, czemu może być to niebezpieczne i czym różni się komentarz od opinii. Porównano również elementy manipulacji medialnej – dawniej i dziś. Podczas dyskusji pojawiła się również kwestia odróżniania prawdy od fake newsów – po co nam taka umiejętność i w jaki sposób można sprawdzać niepewne informacje. Zostało również odczytane i omówione 10 sposób na manipulację społeczeństwem, autorstwa Noama Chomsky ‘ego.
Spotkanie poświęcone zbliżonej tematyce może zamknąć jak widać m. in. na zdjęciach prezentacja przez uczestników informacji (jednej prawdziwej, drugiej z cechami fake newsów), podczas gdy zadaniem reszty jest odgadnięcie, która z nich jest tą prawdziwą. Warto również pomyśleć o hasłach zachęcających do krytycznego myślenia jak np. „Myśl krytycznie – sprawdzaj informacje” albo „TAK dla newsów, NIE dla fake'ów”.
Dziękujemy serdecznie klasie 6E za wielką aktywność podczas spotkania. Jeżeli chodzi zaś o treść spotkania - „Nieoczywista Układanka Polska” jest niezwykle cenną pozycją i daje punkt wyjścia do wielu ważnych dyskusji. Bardzo dziękujemy za otrzymane wsparcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacji Kocham Polskę. Nasza biblioteka z pewnością będzie organizowała kolejne spotkania opierając się na książce „Nieoczywista Układanka Polska”.