26 marca 2020

Noblistka

O tym jak uhonorowano, w Szkole Podstawowej nr 7 w Kaliszu,  naszą noblistkę Olgę Tokarczuk napisała nam Pani Małgorzata Wojtyś. 



Komiks, ożywianie kolorowanek, krzyżówki, konkursy, dyskusja na temat życia i twórczości - m.in. takie elementy pojawiały się podczas lekcji o polskiej noblistce – Oldze Tokarczuk, które w lutym i marcu przeprowadziły bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Zajęcia miały na celu przede wszystkim przybliżyć postać noblistki. Olga Tokarczuk tworzy głównie dla dorosłych, ale zależało nam na tym żeby nasi uczniowie – ci młodsi i starsi otrzymali podstawową wiedzę o pisarce. Bibliotekarki – Małgorzata Wojtyś i Iwona Skonieczna - Wrubińska opracowały regulamin dwóch konkursów. Pierwszy dla klas III i IV. To konkurs plastyczny pod hasłem „Portret noblistki Olgi Tokarczuk. Uczniowie mieli za zadanie dowolną techniką wykonać portret noblistki, w formacie nie mniejszym niż a 4. Konkurs promował dziecięce talenty, ale skłaniał też do samodzielnego poszukiwania informacji o pisarce. Konkurs poprzedziły lekcje o Oldze Tokarczuk. Np. w klasie IIIa i IIIc Małgorzata Wojtyś opowiedziała o życiu i twórczości pisarki. Uczniowie mogli obejrzeć jej zdjęcia, także filmiki, m.in. ten w którym Olga Tokarczuk zaprasza do swojej biblioteki. Podczas lekcji trzecioklasiści rozwiązywali ułożoną przez nauczycielkę krzyżówkę z hasłami dotyczącymi noblistki. Na koniec uczniowie otrzymali kolorowanki zwierząt, o prawa których walczy Tokarczuk. Rysunki zostały ożywione w aplikacji quiver. Dzieci były bardzo zaangażowane podczas lekcji, a zabawa z aplikacją tylko urozmaiciła zajęcia.
Iwona Skonieczna - Wrubińska dla uczniów z klas V-VIII przygotowała pytania w konkursie wiedzy o noblistce. Uczniowie zostali zachęceni do zdobycia wiedzy o Tokarczuk. Należało zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze fakty z jej życia i twórczości. Uczniów nie obowiązywała znajomość treści książek. Ten konkurs także poprzedzony był lekcjami. Zajęcia odbyły się w starszych klasach. Oparte były na tekście Olgi Tokarczuk przeznaczonym dla dzieci i młodzieży pt. „Zgubiona dusza”. W klasach szóstych i ósmych odbyły się lekcje: Kiedy „ludzie przestają mieć serce”? – „Zgubiona dusza „ Olgi Tokarczuk, rozmowy o tekście. Uczniowie na lekcji mieli okazję zapoznać się z treścią bajki Olgi Tokarczuk, otrzymali informację o samej noblistce i nagrodzie Nobla. Usłyszeli też fragmenty wypowiedzi noblistki o „Zgubionej duszy”. Podczas zajęć uczniowie wskazywali rozwiązania problemu głównego bohatera - Jana. Na koniec i w domu pracowali z aplikacją comica, tworząc komiks do treści poznanego utworu.
W ramach zajęć o noblistce aktyw biblioteczny przygotował materiały na ścienną gazetkę o Oldze Tokarczuk


Dziękujemy za relację