23 września 2020

Warsztaty z cyklu - spotkania z ciekawymi ludźmi

Uczniowie SP nr 357 z Warszawy oraz czytelnicy biblioteki szkolnej mieli okazję na interesujące spotkania z miłośniczką podróży i fotografii Panią Anną Wantuch oraz obejrzenia ciekawych wystaw jej autorstwa. Relacja nauczyciela bibliotekarza Pani Anny Smoleń.


W dniach od 7-24.01. 2020 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 357 w Warszawie zostały zaprezentowane dwie wystawy pani Anny Wantuch. 

Pierwsza wystawa pt. „Fotograficzna relacja z Peru” przedstawiała codzienne życie ludzi w Andach oraz górskiej Amazonii. 

Druga wystawa pt. „Wieś Zborowice” ukazywała życia wiejskie w jednej ze wsi na południu Polski. 

Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zdjęciami podczas każdorazowej wizyty w bibliotece. W tym czasie bibliotekę odwiedziło setki czytelników zainteresowanych podróżami. Zainteresowanie jakie wzbudziła wystawa stało się inspiracja do zorganizowania lekcji bibliotecznych na jej temat. Skontaktowałam się ponownie z panią Anną Wantuch, która była otwarta na zaproszenie do szkoły i opowiedzeniu dzieciom o swoich zainteresowaniach. Pani Ania na lekcjach religii opowiadała o pracy misyjnej, a na lekcjach wychowawczych o życiu i pracy na roli. Całe przedsięwzięcie było spontaniczne i odbyło się bez żadnych problemów. Tym samym zachęciło mnie do ponownych przedsięwzięć tego typu. 


Pani Anna Wantuch jest pedagogiem, katechetą a także miłośniczką podróży i fotografii. Fotografia to jej pasja i zawód (należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego). Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej fotografie były często doceniane i nagradzane w licznych konkursach. Obiektywem uwiecznia piękne chwile, których doświadcza podczas podróży. Pani Ania pracowała na misjach w Afryce - Kenii i Zambii oraz Peru. 

To właśnie tymi doświadczeniami dzieliła się z uczniami podczas swoich prelekcji. 

Dnia 30.01.2020 r. artystka przeprowadziła lekcje na temat życia i pracy na misjach w Peru. Opowiedziała uczniom o zwyczajach Indian. Zaprezentowała instrumenty muzyczne, którymi można wygrywać przepiękne melodie. Chętni uczniowie mieli okazję wcielić się postać Peruwiańczyka ubierając strój tamtejszej ludności - kolorowe ponczo oraz zdobioną czapkę. Pani Ania przybliżyła nam codzienne życie peruwiańskich i afrykańskich dzieci, które często jest bardzo trudne ze względu na ograniczony dostęp do nauki. Brak odpowiedniej edukacji jest przyczyną narastającego analfabetyzmu nie tylko wśród dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych. Dzieci często zamiast chodzić do szkół pomagają dorosłym w pracy. Dlatego tak ważna i wciąż aktualna jest pomoc misyjna w tych krajach. Misjonarze świeccy i zakonni nie tylko głoszą ewangelię, ale także budują i prowadzą szkoły. Pomagają rozwiązywać problemy zdrowotne. Ludzie odwdzięczają im bezgraniczną radością ze spotkania z nimi. 


Pani Ania przeprowadziła także warsztaty na temat dawnego życia i pracy na polskiej wsi. Lekcję wzbogacały zdjęcia dawnych chat pokrytych strzechą oraz mieszkanek, które je zamieszkiwały. Obecnie stare chałupy zostały wpisane na listę zabytków i przekazane muzeum. Życie na wsi nie było łatwe, ale dawało ludziom satysfakcję, bo było to życie zgodne z naturą. Każdy mieszkaniec wsi musiał ciężko pracować. Wodę czerpano ze studni wiadrami. Zboże koszono kosami, a następnie młócono je za pomocą cepa. Obecnie nikt już nie używa na wsi cepów, które zostały wyparte przez kombajny. Świat idzie z postępem. Nowoczesność zawitała na polską wieś, ale i tak miło jest opowiadać i wspominać, jak wyglądało życie na polskiej wsi w czasach naszych dziadków. 

Prelekcje były bardzo ciekawe, ponieważ pani Ania opowiadała o własnych doświadczeniach, prezentowała autorskie zdjęcia. Rzeczywistość, o której mówiła nie była rzeczywistością odległą czasową, ale dla warszawskiej młodzieży często rzeczywistością nieznaną.

 Dziękujemy za relację!!!