30 grudnia 2020

Świątecznie online? – Oczywiście!

Czy wolno nam pozbawić uczniów wspólnego przeżywania świątecznego czasu, dlatego że pandemia zamknęła nas w domach? Czy mamy zapomnieć o przedświątecznych szkolnych tradycjach? Mikołajkach? Wspólnych warsztatach? Oczywiście, że nie! O tym, że nawet zdalnie da się poczuć z uczniami świąteczną atmosferę, przeczytacie dziś w relacji pani Iwony Pietrzak-Płachty z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie.


Odosobnienie i izolacja są już wystarczającym trudnym przeżyciem dla naszych uczniów. Jak zatem wyczarować świąteczną atmosferę i mikołajkowe prezenty mając do dyspozycji tylko ekran monitora? Z wychowawczynią klasy pierwszej - klasy liderów czytelniczych projektów w naszej szkole, p. Magdaleną Boguszewską, znalazłyśmy na to sposób.

Mikołajki 
W piątek, 4 grudnia (bo Mikołajki w tym roku były w niedzielę), poza mocą słowa płynącą z książek, odkrywaliśmy w sobie moc obdarowywania. Mikołajki to przecież czas prezentów i niespodzianek…, dlatego na zdalną lekcję do klasy pierwszej zawitałam jako gość z innym, bardzo mikołajkowym gościem - Mikołajkiem. To niesamowite uczucie być dla kogoś prezentem i niespodzianką jednocześnie - bo uczniowie niczego się nie spodziewali – to był tajny plan przygotowany wspólnie z wychowawcą ;). Książka okazała się zaczynem do mądrych rozmów o tym, jak powinniśmy obdarowywać innych, by sprawić im przyjemność. Wymyśliłyśmy też, jak sprawić, żeby na mikołajkowym spotkaniu każdy otrzymał prezent…, a nawet prezenty! Uczniowie otrzymali karty pracy, na których były wydrukowane mikołajkowe paczki dla każdego ucznia w klasie (podpisane imionami). Ich zadaniem było wypełnienie paczek prezentami dla swoich koleżankach i kolegów - takimi, które sprawią im największą przyjemność. Pamiętając, że każdy z nas jest inny i co innego może go ucieszyć! To było też dobre ćwiczenie na znajomość siebie nawzajem… I doskonały sposób, by każdy dostał cały worek wirtualnych prezentów, w czasie gdy klasowe mikołajki nie mogą się odbyć stacjonarnie.Podczas spotkania wysłuchaliśmy także prawdziwej historii Św. Mikołaja, ozdobiliśmy słoje na świąteczne łakocie i słuchaliśmy mikołajkowych piosenek. Uśmiech nie schodził nam z ust i naprawdę nie mogliśmy się ze sobą rozstać… A galeria kart z mikołajkowymi prezentami pojawiła się oczywiście 6 grudnia, na profilu szkolnej biblioteki. To wtedy nastąpiło wielkie odpakowywanie…

Spotkanie przedświąteczne 
Natomiast piątek, 18 grudnia, był dniem tak pełnym przedświątecznych wrażeń, niespodzianek i gości, że trzeba te wrażenia podzielić na rozdziały. 
Rozdział I – Dwie Siostry 
Klasę liderów czytelniczych projektów odwiedziła wirtualnie pani Iga Fijałkowska – przedstawicielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Wydawnictwa wyjątkowego, nietuzinkowego i nowatorskiego w swoim spojrzeniu na czytelnictwo. Kto zna, wie o czym mówię. Spotkanie odbyło się w ramach akcji, zainicjowanej przez wydawnictwo: ZAPROŚ DWIE SIOSTRY NA ZDALNĄ LEKCJĘ! No i zaprosiliśmy. W ciepłej, przedświątecznej atmosferze rozmawialiśmy o drodze książki do księgarni i biblioteki. Zastanawialiśmy się wspólnie czy warto czytać i dlaczego. Przenieśliśmy się także do świata jednej z dwusiostrzanych publikacji.


Rozdział II – Czytam sobie…w oczekiwaniu na święta. 
Kontynuacją czytelniczego spotkania była kolejna odsłona realizacji projektu „Czytam sobie. Pierwsza klasa”. I znowu z gośćmi – tym razem do naszego czytelniczego składu dołączyła pani Basia Wolińska ze szkolnej świetlicy. No i czytaliśmy sobie – jak na przedświąteczny czas przystało „ŚwiĄtego Mikołaja”.


Mikołaj to i renifery – więc wszyscy mieliśmy stosowne ozdoby na głowach, nawiązujące do treści książki i zbliżających się świąt. Ale nie tylko czytaliśmy. Słuchaliśmy świątecznych piosenek, odgadywaliśmy zagadki. Wycinaliśmy też i zdobiliśmy świąteczne pierniczki. Kartonowe, ale tak apetyczne, że niemal czuliśmy ich zapach. Każdy zdobił pierniczek swoim imieniem. Nie bez powodu. Pierniczki stawały się głównym elementem strony tytułowej pamiętników „Moje magiczne święta”, które mają powstać podczas świąt i ferii zimowych. Jest to jednocześnie praca domowa na okres ferii jak i konkurs klasowy. Jesteśmy przekonane, że powstaną z tego piękne świąteczne, pełne rysunków, wyklejanek i zdjęć prace. 


Po takich spotkaniach naprawdę mieliśmy poczucie podtrzymania szkolnej, świątecznej tradycji, ale też wyjątkowej świątecznej bliskości… Tym razem czytanie miało moc łączenia naszych serc. 

Dziękujemy za nadesłany materiał!