25 lutego 2021

Przepis na gazetkę szkolną zdalnie z SP7 w Toruniu

Jedną z form pracy zdalnej z uczniami może być szkolna gazetka. Zapraszamy do Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pandemia i praca zdalna z uczniami nie przeszkodziła nam w redagowaniu gazetki szkolnej. Jedynie z czterech planowanych numerów ukazujących się w ciągu roku szkolnego, ukazują się dwa. Wynika to z mniejszej liczby działań stacjonarnych oraz rezygnacji z niektórych zaplanowanych ze względu na sytuację epidemiczną. Prezentowany dziś numer zawiera działania podejmowane przez szkołę w I półroczu tego roku szkolnego.

Dzięki pracy szkoły na platformie Google Classroom i poczcie służbowej udaje nam się bezpośrednio kontaktować z uczniami, którzy tworząc artykuły nadsyłają je do nauczycieli. Gotowe materiały lądują u mnie - koordynatora pisemka. Zostają w zwykłym edytorze poddane formatowaniu, wprowadzane są elementy graficzne i gazetka jest gotowa. Ukazuje się ona jako pdf. na stronie www szkoły (o tutaj => Głos Siódemki nr 1/2020/2021) oraz jest zamieszczana w formacie jpg. na naszym Facebooku, można ją sobie wydrukować wg potrzeb. Egzemplarz zawsze jest dostępny w formie papierowej w szkolnej bibliotece. 

Co zamieszczamy w takim numerze? Oto przykłady, może kogoś zainspirują.

Pierwsza strona (powyżej) to zdjęcia z akcji albo jakieś prace uczniów - w tym przypadku świetne prace plastyczne powstałe w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Na stronie drugiej jest zawsze spis treści, słowo wstępne od redakcji i rubryczka "Możemy się pochwalić", gdzie zwracamy uwagę na wyjątkowe wydarzenia, sprawy, osiągnięcia, które były udziałem naszych uczniów.



Na kolejnej stronie zamieszczane są relacje, które miały miejsce w szkole. Jesienią mieliśmy szansę jeszcze coś zorganizować, choć już w okrojonej formule. W gazetce jest też stała rubryka "Polecamy...", w której ukazują się minirecenzje książek czytanych przez uczniów.



W tym roku na muzyce uczniowie układali teksty w stylu rap. Przesłała je do redakcji nauczycielka muzyki. Temat pandemiczny, co współgra z rzeczywistością... Poczytajcie, jak fajnie dzieciaki rapują... ;)



W czasie edukacji zdalnej odbywały się także zajęcia biblioteczne w klasach 1-3. Jednym z zajęć, które przygotowała pani bibliotekarka,  były warsztaty poświęcone tworzeniu komiksów w aplikacji Pixton. Warto było się tym pochwalić...



Pracując zdalnie zaproponowałam uczniom anonimową sondę na temat ich SuperMocy. Wykorzystując formularze Google zredagowałam ją, wysłałam link do wychowawców, a oni rozpropagowali wśród dzieci. Formularze takie to świetne narzędzie do naszej pracy. Przyszło sporo odpowiedzi. Zobaczcie, ile nasi uczniowie mogą...




Stałym elementem naszego pisemka jest seria wywiadów "... pod lupą". W cyklu tym nauczyciele, uczniowie i pracownicy naszej szkoły pozwalają nam się lepiej poznać. Tym razem naszym gościem był nauczyciel matematyki. Do kolejnego numeru weźmiemy pod lupę kogoś innego ;)



Ostatnia strona to informacje ogólne, ogłoszenia, wyniki jakiegoś konkursu - tu akurat plastycznego na bożonarodzeniową ozdobę. Zdjęcia do nauczycielki plastyki nadesłali uczniowie, a ona do nas. Wszystko zamyka stopka redakcyjna.

 
I numer gotowy :)

Inspirujcie się. Współpracujcie. Pewnie działań i pomysłów Wam nie brakuje ;)

Izabela Kamińska-Smolarek
nauczyciel bibliotekarz

Dziękujemy za materiał!