3 lutego 2021

"Ukryte w snotkach"

 Dzisiaj o bibliotecznym pomyśle na wykorzystanie "snotek"


W czasie zdalnego nauczania przyszło nam świętować dzień patrona szkoły. Biblioteka, która od lat z tej okazji organizuje okolicznościowy konkurs, tym razem postanowiła skorzystać z możliwości jakie dają snotki.  Prawie każdy, czy dziecko czy dorosły, lubi tajemnice, lubi rozwiązywać zagadki, szyfry, lubi poszukiwania. Snotki więc są doskonałe!

Snotki (ang. snotes) to zabawny, wyjątkowy i kreatywny sposób na dostarczenie tajnej wiadomości. To wyrazy nałożone na siebie, które odczytuje się, trzymając je wysoko, na płasko, w pozycji prostopadłej do oka (czyli nie tak, jak zwykłą kartkę papieru). Chcąc odczytać kolejne słowa, należy obrócić kółko o 45 stopni. Słowa są cztery, tak jak kolory na snotce. Można również trzymać snotkę w dłoniach w okolicach klatki piersiowej i spoglądać w dół – wtedy również hasła są widoczne.

W naszej zabawie w każdej snotce będą 4 słowa, które odczytane i połączone ze sobą we właściwej kolejności stanowiły jedno pytanie. Należało je odczytać a następnie na nie odpowiedzieć.  Każde pytanie należało dokładnie wpisać wraz z odpowiedzią do specjalnie przygotowanego diagramu a następnie z zaznaczonych pól odczytać hasło główne.

Wszyscy, którzy wzięli udział w naszej zabawie bawili się doskonale co potwierdzali odbierając symboliczne upominki. 


Przykładowa snotka




Bożena Kozieńska - SP 10 Tychy