7 kwietnia 2021

Pasowanie na czytelnika.

Pasowanie na czytelnika w bibliotece Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej Nyskiej miało bardzo uroczysty przebieg - informuje nas o tym Pani Katarzyna Szober


16 marca odbyło się uroczyste ,,Pasowanie na Czytelnika” uczniów klasy pierwszej i drugiej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić czytając książkę. Wraz z uczennicami z klasy III zaprosiliśmy uczniów do czytelniczej zabawy – każdy mógł zakręcić CZYTELNICZYM KOŁEM FORTUNY, wylosowując dla siebie zadanie do wykonania. Najmłodsi czytelnicy odgadywali bajkowe zagadki, uzupełniali cytaty z wybranych wierszy dla dzieci, wskazywali prawdziwe lub fałszywe zdania dotyczące baśniowych postaci. 

Największą atrakcją była BAŚNIOWA SKRZYNIA SKARBÓW wypełniona po brzegi przedmiotami kojarzącymi się w wybraną bajką i baśnią. Dzięki wspólnej zabawie dzieci mogły sprawdzić swoją znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy, prośby książki oraz Książkę „Pierwsze abecadło” - antologię tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. 
Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. 

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

                                        


Dziękujemy za relację.