O tym, jak biblioteka szkolna zdalnie wspiera edukację regionalną dzieci i młodzieży, dowiecie się dziś z relacji pani Moniki Rowińskiej, która w swojej szkole robi to wzorcowo, a korzysta na tym także środowisko lokalne.
Moje miasto Augustów ma długą i niezwykle barwną historię, o której od lat staram się opowiadać dzieciom podczas zajęć w bibliotece. W czasie nauki zdalnej nie zaniedbałam edukacji regionalnej, szukając dla niej jak najatrakcyjniejszych form przekazu.
Wykorzystując stare zdjęcia Augustowa przekazane mi przez Muzeum Ziemi Augustowskiej i dostępne w bibliotekach cyfrowych, stworzyłam w programie Canva grafiki z ciekawostkami dotyczącymi historii miasta. Przesyłam je uczniom klas IV-VIII przez Google Classroom i umieszczam na FB biblioteki, oznaczając hasztagiem #krótkahistoriaAugustowa.
Stare zdjęcia posłużyły mi także do stworzenia filmików z czytanymi przeze mnie augustowskimi legendami. Filmiki montowałam w programie Movavi Slideshow Maker i, podobnie jak grafiki, przesyłałam uczniom przez Google Classroom i udostępniałam na FB biblioteki.
Augustowskie legendy. Sajna, królowa leśnego jeziora
Zarówno dla grafik z cyklu #krótkahistoriaAugustowa, jak i dla legend przygotowałam osobne zakładki na stronie internetowej biblioteki:
Wiele pozytywnych reakcji dzieci świadczy o tym, że są zainteresowane przesyłanymi przeze mnie grafikami i filmikami, a dzięki Facebookowi z moich zajęć edukacji regionalnej korzystają także mieszkańcy miasta.
Dziękujemy za nadesłany materiał!