22 września 2021

Działać szerzej, czyli o tym, jak z Narodowego Czytania uczynić święto lokalnej społeczności.

Powrót do tegorocznego Narodowego Czytania, ale tym razem w kontekście możliwości współpracy lokalnej z organem prowadzącym i biblioteką publiczną, proponuje nam dziś pani Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. Zapraszamy do relacji i czerpania inspiracji.


To, że biblioteki szkolne szukają coraz ciekawszych sposobów na prezentację klasyki polskiej swoim czytelnikom – wiemy. Wiemy też, że te sposoby są coraz bardziej wyszukane i różnorodne.
Ale czy można z Narodowym Czytaniem wyjść poza mury szkoły? Czy można przenieść do salonu Państwa Dulskich nie tylko swoich uczniów, ale też społeczność lokalną? Czy można uczynić z niego święto i atrakcję dla mieszkańców gminy?
Gdy ludzie spotykają się widząc wspólny cel – musi się udać !

I tak też się stało w podlubelskiej gminie Wólka, gdzie zrealizowaliśmy pragnienie pomysłodawców akcji Narodowego Czytania, pragnienie, by literacka spuścizna narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym…
Jak?
Włączyliśmy czytanie „Moralności Pani Dulskiej” do programu obchodów Święta Plonów Gminy Wólka. Był to efekt współpracy aż trzech instytucji, bo Narodowe Czytanie organizowane było wspólnie przez Gminę Wólka, Gminną Bibliotekę Publiczną w Wólce oraz Wypożyczalnię Skrzydeł  – Bibliotekę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie i odbyło się 5 września 2021 r.

  

Skąd taki pomysł?

Tak jak święto plonów jest kultywowaniem polskich tradycji i zwyczajów staropolskich związanych z rolnictwem, tak Narodowe Czytanie jest kultywowaniem polskiej tradycji literackiej… Jak nie połączyć tych dwóch idei?
Zamysł.
Bardzo zależało nam tegoroczne Narodowe Czytanie zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk, stąd przekrój osób czytających fragmenty „ Moralności Pani Dulskiej” był tak różnorodny. Czytali z nami przedstawiciele Gminy Wólka, Gminnej Biblioteki Publicznej, Dyrekcja i nauczyciele szkół z terenu gminy oraz nasi czytelnicy.
Brawurowo w rolę Zbyszka wcielił się sam Pan Wójt , w Dulską – przedstawicielka czytelników, Lokatorkę - bibliotekarka gminnej Biblioteki Publicznej, Hankę - Przewodnicząca Rady Gminy, Juliasiewiczową - nauczycielka języka polskiego, a Tadrachową – dyrektor jednej z gminnych szkół podstawowych.
Wprowadzenie do Narodowego Czytania przygotowała i w ten punkt programu Gminnych Dożynek publiczność wprowadziła bibliotekarka z biblioteki szkolnej.




Nie przeczytaliśmy całego utworu. Był to wybór najważniejszych fragmentów dzieła, dokonany przez szkolną polonistkę – swoisty creme de la creme, w dodatku bez zakończenia… specjalnie, by odesłać do lektury tych, którzy z czasów szkolnych już nie pamiętali czy Zbyszko rzeczywiście ożenił się z Hanką, czy znalazł jeszcze inne rozwiązanie niespodziewanego kłopotu.
Biblioteka była tuż za rogiem, więc bez kłopotu można było sięgnąć po lekturę, która tak bezkompromisowo smaga szpicrutą słów hipokryzję obyczajową i moralną.
Frekwencja i zainteresowanie tym punktem programu przerosło nasze oczekiwanie, ale tak jest, gdy gromadzimy wokół pomysłu otwartych i życzliwych ludzi
Narodowemu Czytaniu towarzyszyły imprezy współtowarzyszące – wystawa kapeluszy inspirowanych kobiecą modą polską z końca XIX wieku i początku XX wieku, nawiązujących do ubioru tytułowej postaci utworu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Gminnej Bibliotece w Wólce.
W zaaranżowanym na tę okazję saloniku pani Dulskiej można było na chwilę zanurzyć się w atmosferę epoki i sfotografować w jednym z nich.
Dzieci zaprosiliśmy do zabawy w kapeluszowe kolorowanki.
Organizowany był również konkurs plastyczny dla dzieci z terenu gminy „Kapelusz pani Dulskiej”, którego wyniki zostały ogłoszone bezpośrednio po części programu związanej z Narodowym Czytaniem.
Organizacja przedsięwzięcia na tak dużą skalę, początkowo mało realna i trochę onieśmielająca – okazała się możliwa, i zwieńczona sukcesem.
Pokazała, że warto podejmować próby udowodnienia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.


Dziękujemy za nadesłany materiał!