15 października 2021

Noc bibliotek w Gryfinie

 Kolejną , niezapomnianą  Noc Bibliotek przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1  w Gryfinie. Oto relacja naszego, pełnego wspaniałych pomysłów, redakcyjnego kolegi Adriana Koppa. 


W piątek, 8 października już tradycyjnie odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie Noc Bibliotek, tym razem pod hasłem Czytanie wzmacnia! Jest to ogólnopolskie wydarzenie, organizowane już po raz 7 przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W związku z hasłem przewodnim tegorocznej Nocy postanowiliśmy poza zadbaniem o rozwój umysłowy uczestników naszego wydarzenia, zadbać także o rozwój fizyczny!



Wystartowaliśmy o 15:30 w sali gimnastycznej, gdzie uczestników (ponad 50 uczniów klas I-VIII!) powitała pani dyrektor Marzena Jabłońska, uroczyście rozpoczynając Noc Bibliotek w naszej szkole. Tuż po rozpoczęciu pałeczkę przejęła pani Agnieszka Janicka – nauczycielka wychowania fizycznego, która przygotowała różnorodne ćwiczenia i zawody sportowe, do których wykorzystano… książki! Zaczęło się od rozgrzewki, potem przyszedł czas na ćwiczenia ogólnorozwojowe, by zakończyć tę część Nocy trzema konkurencjami, w których do wygrania były czytelnicze upominki!

O 16:10 w sali multimedialnej przyszedł czas na zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII poświęcone opowieściom i stworom z mitologii słowiańskiej, przygotowane przez naszych szkolnych nauczycieli bibliotekarzy: panią Krystynę Twardy oraz pana Adriana Koppa. Podczas nich można było dowiedzieć się, czym inspirowali się twórcy Wiedźmina oraz Kajko i Kokosza, posłuchać słowiańskiej muzyki, poznać słowiańskich bogów i postacie z mitologii słowiańskiej, przeczytać wierszyki i opisy tych fantastycznych stworów oraz być widzem podczas przedstawienia słowiańskiej baśni w formie teatru kamishibai! Zajęcia zostały przygotowane w nawiązaniu do hasła tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Baśnie i legendy z całego świata.



Z kolei o 17:00 nasi uczestnicy zostali podzieleni.

Młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach detektywistycznych, opartych na serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, podczas których zapoznali się z różnymi książkami z tej serii oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności detektywistyczne podczas rozwiązywania wcale niełatwych zagadek!

Starsi uczniowie zaś przystąpili do drużynowego konkurowania między sobą podczas terenowej gry, przygotowanej przez Szkolne Koło Wolontariackie pod opieką pań: Aleksandry Misiny-Gólcz oraz Karoliny Kalinowskiej. Uczestnicy musieli odnaleźć różnorodne miejsca rozsiane na terenie naszej szkoły, a następnie rozszyfrować hasło, używając alfabetu Morse’a.

Zarówno młodsi, jak i starsi poradzili sobie ze swoimi zadaniami śpiewająco! W nagrodę wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek, którzy byli z nami od samego początku wzięli udział w losowaniu upominków – można było otrzymać notes, zakładkę magnetyczną, długopis, ale również grę planszową, książkę czy nawet zegarek. Wszystko zależało od szczęścia. Jednak nikt nie wyszedł z naszego wydarzenia z pustymi rękami.

Na koniec szkolnej Nocy Bibliotek odbył się seans filmu Operacja: Człowiek w czerni, przekazany naszej bibliotece przez ogólnopolskiego organizatora wydarzenia – Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasi uczniowie wzięli swoje ulubione przekąski i bawili się świetnie, rozwiązując tytułową tajemnicę wespół z głównymi bohaterami filmu.

Szkolna Noc Bibliotek zakończyła się o 19:30 zostawiając organizatorów z wielkimi uśmiechami na twarzach, gdy zadowoleni uczestnicy wracali do domów. Cieszymy się, że po raz koleiny możemy być częścią tak cennej i ciekawej inicjatywy

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli z nami być podczas tego wydarzenia proponowaliśmy dwie możliwości przygotowane we współpracy z organizatorem Nocy Bibliotek - Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Można było zorganizować sobie domowy seans filmowy filmu tegorocznej Nocy Bibliotek - Operacja: Człowiek w czerni (2018), który można było obejrzeć w dniach 9-12.10. Osoby chcące uzyskać dostęp do filmu były proszone w tych dniach o kontakt ze szkolną biblioteką, by móc spędzić czas w gronie rodziny. Kilkoro rodziców z tego skorzystało – mamy nadzieję, że w zaciszu domowym bawili się tak samo dobrze, jak my podczas szkolnego seansu.

Nasi czytelnicy mogli również (i nadal mogą) zmierzyć się ze specjalną interaktywną grą czytelniczą, przygotowaną na Noc Bibliotek. Gra jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Można było podjąć wyzwanie - samodzielnie, z rodzeństwem, przyjaciółmi czy rodziną i spędzić czas czytelniczo w zaciszu domowym. W dalszym ciągu zachęcamy do udziału w grze – wystarczy skorzystać z niniejszego linku: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2021/l/10716

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej Nocy Bibliotek. Bardzo cieszymy się z rosnącej frekwencji – bardzo nas to mobilizuje, by kolejne edycje były przygotowane w jeszcze lepszym stopniu. Dziękujemy dyrekcji za wsparcie oraz nauczycielom zaangażowanym w tegoroczną Noc za współtworzenie wydarzenia. Chcemy również podziękować paniom z obsługi za przygotowanie sali. No i dziękujemy ogólnopolskim organizatorom – Centrum Edukacji Obywatelskiej – za możliwość uczestniczenia po raz kolejny w tak wspaniałej inicjatywie! Do następnego roku!



Dziękujemy za relację!