5 października 2021

Szkolne miejsce mocy.

 O warsztatach przeprowadzonych w bibliotece Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie napisała nam Pani Iwona Pietrzak-Płachta.


Macie w swoich szkołach miejsce mocy? Bo my tak!

To szczególne miejsce powstawało podczas warsztatów przeprowadzanych w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, który w tym roku świętowaliśmy  od 20 do 26 września.

Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej… Poczucie szczęścia sprzyja  kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom.

To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, pandemicznym czasie… dlatego nie mogliśmy zostać na to święto obojętni.  A biblioteczną cegiełką do Szkolnego Tygodnia Szczęścia były warsztaty inspirowane książką "Pięciu nieudanych" Beatrice Alemangi z wydawnictwa Dwie Siostry.

 Abrakadabra

niech dzieje się magia …

Świat nie ma granic,

możemy być wszędzie,

bo niosą nas skrzydła tam, gdzie mądrze będzie...


Tak rozpoczynały się zajęcia z książką która ma warstw, książką, która z równą siłą trafia zarówno do ucznia klasy pierwszej, piątej, ósmej…i dorosłych. A to co w niej odczytamy zależy od naszej dojrzałości i umiejętności czytania metafor.

Dzięki niej uczyliśmy się jak zamienić nasze niedoskonałości w zalety i odkrywaliśmy, że każdy ma w sobie siłę.

I odpowiadaliśmy na pytanie czy naprawdę trzeba być idealnym, żeby być szczęśliwym?

Finalnym efektem warsztatów były  KREATYWNE SKRZYDŁA naszych SUPERMOCY  które powstawały podczas warsztatów.

Bo niesieni tekstem książki potrafiliśmy odnaleźć w sobie drzemiący potencjał (naszą supermoc), ale uskrzydlaliśmy też innych ofiarowując im ich supermoce widziane naszymi oczami.

Te supermoce zapisywaliśmy na kolorowych piórach a potem przyklejaliśmy  na skrzydła.

 Nasze skrzydła każdego dnia miały coraz więcej piór i były coraz piękniejsze...Ale najpiękniejsi byli nasi uczniowie, gdy  czuli w sobie moc.

 Skrzydła zostają z nami żeby przypominać, że wcale nie trzeba być idealnym żeby być szczęśliwym i, że w każdym z nas drzemie moc.

 Niech nas niosą do samych szczęśliwych chwil !!!


Jestem szczęśliwa, że udało mi się te warsztaty przeprowadzić we wszystkich klasach naszej szkoły...od najmłodszych po klasę ósmą.

To wyjątkowe doświadczenie po czasie pandemii...

Dziękujemy za relację