16 marca 2023

Obchody Światowego Dnia Walki z Depresją w SP20 w Gorzowie Wlkp.

Badanie wzroku czytelniczego, diagnoza potrzeb czytelniczych, dawkowanie literatury - to niektóre ze sposobów na obchody Światowego Dnia Walki z Depresją w Szkole Podstawowej nr 20 im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wielkopolskim, w które włączyły się nauczycielki bibliotekarki: panie Agnieszka Zatylna i Jolanta Tokarek. Zapraszamy do przeczytania interesującej relacji z tego wydarzenia.



24 i 27 lutego poświęciłyśmy na spotkania z uczniami w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Depresją.

Nasi czytelnicy:
* Zapoznali się z literaturą służącą dbałości o dobrostan psychiczny uczniów i nauczycieli, m. in. „Zabójcze emocje” - dr D. Colert, „Pozytywne myślenie drogą do sukcesu” - D. J. Schwartz, „Oswoić strach” - T. Rutletge, młodsi czytali o uczuciach i pokonywaniu lęków.
* Zbadali swój wzrok czytelniczy, rozpoznając w odpowiedniej odległości postaci literackie.
* Dowiedzieli się, co robić w przypadku alergii na książki.
* Otrzymali diagnozę swoich potrzeb czytelniczych.
* Dowiedzieli się, jak dawkować literaturę.
* Sprawdzili swoje ciśnienie i w razie potrzeby otrzymali lekturę, która pomoże je uregulować.
Z konsultacji skorzystali również chętni nauczyciele, a nawet pan dyrektor.
* Otrzymali receptę indywidualnie dobraną do wagi, wzrostu i wieku.


Wśród odwiedzających niestety nie stwierdzono książkoholizmu i lekturomanii, a pojawiający się bakcyl czytania miał niską zaraźliwość. W wielu przypadkach zdiagnozowano nietolerancję na pozycje pozalekturowe oraz alergię na książki powyżej 36 stron. Niewielki odsetek czytelników wykazuje zaburzenia lękowe związane z przebywaniem w pomieszczeniach bibliotecznych. Oprócz tego wśród uczniów i nauczycieli pojawiły się pierwsze objawy kropkozy, wierszofobii, literaturooporności. Podczas badania zauważono również symptomy gloriozy serialowej objawiającej się kompulsywnym oglądaniem adaptacji zamiast czytania oryginału.

Pozytywnym efektem spotkań jest pozyskanie aktywnych czytelników, a poświęcony im czas zaowocował sprecyzowaniem preferencji czytelniczych i kolejnymi wypożyczeniami. Uczniowie wykazywali potrzebę dłuższej rozmowy, zainteresowania ich pasjami i podjęcia tematów pozaszkolnych. Czytane teksty dotyczące uciekania w świat gier komputerowych, izolacji i stwarzania szkolnych pozorów bycia kimś lepszym, wzbudziły duże zainteresowanie. Pojawiła się refleksja, że pogłębianie wiedzy o sobie i własnych możliwościach pomoże żyć prawdziwie i po swojemu.

Pamiętajcie, że czytanie:
- obniża ciśnienie,
- reguluje nadmiar bodźców,
- poprawia koncentrację i pamięć,
- rozwija wyobraźnię,
- pozwala zapomnieć o czarnych myślach,
- buduje stabilność emocjonalną i kompetencje społeczne.

Zalecamy częste kontrole w naszej bibliotece!




Relacja: pani Agnieszka Zatylna

Dziękujemy!