31 marca 2023

Poezja na wiosnę w SP7 w Kaliszu

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego święta jest promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu zorganizowała z tej okazji uczniowskie poezjomanie.


Pierwsi w lekcjach wzięli udział uczniowie z klas: 4b i 4c. Dowiedzieli się, a właściwie przypomnieli sobie czym jest i czym może być poezja, czytali wiersze znanych poetów. Na lekcji przypomnieliśmy sobie także znane nazwiska, m.in. Wisławę Szymborską, której rok właśnie obchodzimy.
Czytaliśmy też wiersze Michała Rusinka i innych poetów. Uczniowie dowiedzieli się jak jest zbudowany wiersz i jaka może być istota poezji. Młodzi poeci podjęli się także trudnej interpretacji różnych słów i przesłań.
Na lekcji dzieci stworzyły własne wiersze, rymowanki i przysłowia ze słów wyciętych z gazet. Mali poeci mieli doskonałe pomysły.
Po „pisaniu” wierszy w klasie 4b ćwiczyliśmy także metody i techniki relaksacyjne. Uczniowie dowiedzieli się jak w prosty sposób po wyczerpującej pracy, nie tylko umysłowej mogą się odprężyć i zregenerować ciało i umysł. Na koniec zajęć prezentowaliśmy uczniowskie poetyckie pomysły.



Od poniedziałku w szkolnej bibliotece i czytelni można zapoznać się szczegółowo z poetyckim księgozbiorem. Została przygotowana poetycka wystawa książek.
Podczas Światowego Dnia Poezji, 21 marca swoje wiersze stworzyli też uczniowie z klasy 8b, 8d, a także 5c. Wcześniej, na języku polskim z polonistką Dorotą Wójcicką przypomnieli sobie budowę wiersza - szukali rymów, wersów, dzielili je na sylaby, a także śpiewali poezję.
Dzień poezji był też dobrą okazją do zaprezentowania twórczości uczniowskiej. Swoimi autorskimi wierszami podzieliła się z nami Julia Wiśniewska, uczennica klasy 5.
Z okazji święta klasy pierwsze wybrały się do pobliskiej filii Miejskiej BIblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Klaiszu na wiosenne poezjowanie.
Obchody pozwoliły na ciekawą promocję dziecięcej poezji, m.in. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.






Relacja: pani Małgorzata Wojtyś

Dziękujemy!