22 września 2023

Dot day

 Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do organizowania różnych spotkań tematycznych w bibliotekach szkolnych. Relację z tego święta nadesłała nam bibliotekarka z Technikum nr 1 Ekonomicznego w Sosnowcu, Pani Izabela Stefańska.


Jak co roku - 15 września - obchodzony jest “International Dot Da y- Międzynarodowy Dzień Kropki”. Jest to święto talentu, kreatywności, odwagi i współpracy zatem nie mogło nas zabraknąć podczas obchodów tego święta. Do szkolnej biblioteki zostały zaproszone klasy 1 oraz 2. Na wejściu każdy uczeń otrzymał – okrągłą nakleję, o różnym kolorze. Młodzież nie kryła zaskoczenia. Gdy każdy zajął miejsce, zaczęłam z nimi rozmowę na temat tego, czemu każdy dostał kropkę. Po interesującej wymianie zdań – młodzież zapoznała się z filmem animowanym The dot –kropka. Następnie poleciłam się uczniom podzielić na grupy zgodne z kolorowymi naklejkami. Przedstawiciel każdej z grup losował 1 rzecz z pudełka. Celem całej grupy było wymyślenie niestandardowych zastosowań do wylosowanego przedmiot (w końcu mamy święto kreatywności ;) ).


Po przeczytaniu wszystkich zastosowań, uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą puentylizmu – czyli kropki w sztuce oraz obejrzeli książeczki Herve Tulleta. Kolejną częścią naszej lekcji był quiz, związany ze znajomością polskich przysłów. Gdy już każdemu udało się zmierzyć z pytaniami m.in. Co kołem się toczy? lub Co ma wielkie oczy?, przeszliśmy do podsumowania naszej lekcji. Uczniowie zostali poproszeni o wpisanie w nakleję, swoich talentów, które zawieli na tablicy korkowej…

Dziękujemy za relację