22 października 2015

Książki zakazane w Dobrzeniu Wielkim

Już po raz trzeci Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim włączyło się w obchody Tygodnia Książek Zakazanych. O szczegółach przebiegu tej popularnej w bibliotekach imprezy, napisała do nas pani Mirosława Grabowska.
Od 27 września do 3 października w holu szkoły można było obejrzeć ekspozycję poświęconą książce zakazanej. Zgromadzone na wystawie publikacje, które z różnych przyczyn (politycznych, społecznych, obyczajowych, religijnych) znalazły się na cenzurowanym, przypominały uczniom jak ważna, m.in. dla ich rozwoju jest wolność słowa i jak należy z niej korzystać.


5 października 2015 r. w Szkolnym Multimedialnym Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym odbył się konkurs znajomości jednej z zakazanych książek czyli „Buszującego w zbożu” J.D. Salingera skierowany zarówno do uczniów gimnazjum, jak i licealistów.
Konkurs miał formę pisemnego quizu i składał się z pięciu modułów. Na początku należało rozwiązać Szybki test znajomości treści „Buszującego w zbożu”. Z dziesięcioma zadaniami bezbłędnie poradzili sobie wszyscy uczestnicy konkursowych zmagań. W zadaniach Z kim ci się kojarzy? nie wszyscy wiedzieli, kim była marzycielka, obdarzona wybujałą fantazją, albo jak się nazywał rudowłosy łobuziak, który pośrednio przyczynił się do urazu ręki Holdena. Niełatwo też było uporządkować, zgodnie z kolejnością, Rozsypane zdarzenia. Natomiast Bardzo trudne pytania, bo szczegółowe, okazały się dla konkursowiczów łatwe. Pewien kłopot sprawił natomiast zestaw To było na początku. W wyniku szlachetnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe.
Zakończeniem obchodów był, skierowany do uczniów klas pierwszych liceum, wykład dra hab. Mirosława Lenarta z Uniwersytetu Opolskiego Książki zakazane i nakazane. Mirosław Lenart jest filologiem, specjalistą w zakresie literatury dawnej, wielkim znawcą zwłaszcza literatury włoskiej, gdyż przez wiele lat pracował m.in. na Uniwersytecie w Padwie. Swoją wypowiedź rozpoczął od krótkiego przeglądu rozwoju mediów: od wynalezienia pisma i kontrowersji, jakie ten wynalazek budził m.in. u greckiego filozofa – Platona, poprzez druk do współczesnego Internetu. Słuchacze mogli się dowiedzieć, dlaczego powstają spisy książek zakazanych a zawarte w słowach treści budzą niepokój. W wykładzie nie zabrakło wątków polskich, gdyż nasz gość szczegółowo wyjaśnił przyczyny, dla których dzieło Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich znalazło się w swoim czasie wśród książek, których czytać nie należy.