28 listopada 2015

Daj się porwać czytaniu

W Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach w przygotowanie Miesiąca Bibliotek, oprócz nauczyciela bibliotekarza, włączyli się wychowawcy klas, poloniści i wychowawca świetlicy. Wspólnie zorganizowali imponującą, bogatą w wydarzenia imprezę:
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach przebiegał pod hasłem: „Daj się porwać czytaniu”.Na obchody święta składały się następujące wydarzenia:1. Czytelniczy turniej klasowy.Dwuosobowe drużyny rozwiązywały quiz przygotowany na podstawie powieści C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”. Test składał się z 19 pytań zamkniętych. Bezbłędnie na wszystkie pytania odpowiedziała drużyna klasy II a.2. Konkurs na najładniejszą maskotkę biblioteki szkolnej.Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać maskotkę, która będzie symbolem Biblioteki Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach. Maskotki mogły być wykonane dowolną techniką przestrzenną (plastelina, modelina, glina, drewno, bibuła. masa solna). Do konkursu zgłosiło się 12 uczestników. Najciekawszą maskotkę wykonał uczeń z klasy III a.


3. Wystawa: „Nauczyciele i książki. Co czytali będąc dziećmi.”

 Obok okładki znalazła się krótka refleksja na temat ulubionej książki.


4. Konkurs na logo biblioteki szkolnej.
             Jury wybrało logo wykonane przez ucznia z klasy III a.5. Konkurs na obwolutę ulubionej książki.
Najciekawszą obwolutę wykonała uczennica z klasy I b.
6. Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”.
Zadaniem każdego z czternastu uczestników było jak najpiękniejsze zaprezentowanie fragmentu wybranej przez siebie książki. Czas prezentacji wynosił dwie minuty. Jury oceniało: dobór tekstu, tempo czytania, dykcję i prawidłową emisję głosu, interpretację wybranego tekstu, umiejętność budowania nastroju, wrażliwość na piękno słowa mówionego. Każdy z występujących mógł otrzymać maksymalnie pięć punktów z każdego kryterium. Mistrzem Pięknego Czytania została Andżelika Sochaj z klasy II a, natomiast Kacper Rybak obronił tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania, który zdobył w poprzedniej edycji konkursu w 2013 roku.

7. Pokaz scenek przygotowanych na podstawie wybranych lektur szkolnych. 
Formy prezentacji były różnorodne, od teatru kukiełkowego do krótkometrażowego filmu. Jury oceniało: pomysłowość, znajomość danego dzieła literackiego oraz warsztat aktorski. Poszczególne klasy przedstawiły następujące fragmenty lektur: I a -"Balladyna" I b - "Ania z Zielonego Wzgórza"II a - "Dziady"II b - "Zemsta"III a - "Zemsta"III b - "Romeo i Julia"
Najlepszymi z najlepszych okazały się scenki przygotowane przez klasy II a i III a.

Całość obchodów przygotowały Panie:

Ewa Dobrosz - nauczyciel-bibliotekarz 
Patrycja Grabowska - wychowawca świetlicy 
Barbara Jezierska - nauczyciel języka polskiego
Eleonora Świech - nauczyciel języka polskiego 
Wychowawcy klas