28 listopada 2015

Kapral Wojtek najlepszy!

Nie Kubuś Puchatek, nie Miś Uszatek, nie Miś Paddington, tylko... Miś Wojtek został zwycięzcą plebiscytu na najsympatyczniejszego niedźwiadka w Szkole Podstawowej nr 41 w Gliwicach.
Z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteka wraz ze świetlicą, przygotowała dla dzieci moc atrakcji.
Była wystawa misiów, misiowe rysowanki, misiowe wycinanki, misiowe piosenki, wierszyki, pląsy...
Ale najważniejszym punktem programu były wybory!

W bibliotece zostały przygotowane dla dzieci cztery plansze przedstawiające dzieje najpopularniejszych książkowych misiów- Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka i Misia Wojtka.
Ten ostatni, choć nie pluszowy, nieoczekiwanie wygrał  plebiscyt otrzymując rekordową liczbę głosów!
A kim był Miś Wojtek?

Wojtek był prawdziwym niedźwiedziem, zaprzyjaźnionym z żołnierzami armii generała Władysława Andersa. Przebył szlak bojowy od Iranu, poprzez Irak, Palestynę i Egipt aż do Włoch. Pomagał żołnierzom w bitwie pod Monte Cassino, gdzie zatrudniany był do noszenia skrzyń z amunicją. Za zasługi został mu nadany stopień kaprala! Historia niedźwiedzia Wojtka, choć niewiarygodna, zdarzyła się naprawdę. Można o niej poczytać w książce Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek".
Wojtek doczekał się własnego pomnika, który stoi w szkockim mieście  Edynburg. Właśnie tam, w ogrodzie zoologicznym, miś spędził ostatnie lata swojego życia. Kto wie, może doczeka się także własnej maskotki?

 *
  Misiowa wystawka

 Tworzymy...
Imprezę przygotowały: pani Iwona Skoczylas - wychowawczyni świetlicy
i pani Beata Haładus - nauczyciel bibliotekarz