27 listopada 2015

Księgozbiór z autografem

Z wielką przyjemnością prezentujemy pomysł nauczycielek bibliotekarek z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku pani Doroty Anders-Dudy i pani Anny Niewiadomskiej:
Niepokojący stan czytelnictwa dzieci i młodzieży w Polsce powoduje, że biblioteki powinny szukać różnych atrakcyjnych sposobów na pozyskanie czytelników i zaszczepić w nich przyjemność obcowania z książką. Gimnazjum to już ostatni dzwonek na tego typu przedsięwzięcia. Stąd nasz pomysł stworzenia w bibliotece szkolnej Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku Księgozbioru z autografem.
Licząc na wsparcie znakomitości ze świata nauki, kultury, sportu, polityki wysyłałyśmy listy z prośbą o przesłanie książki z pamiątkowym autografem.

W ciągu roku na nasz apel odpowiedziało 31 osób i w ten sposób wzbogaciłyśmy księgozbiór biblioteki szkolnej o 68 woluminów.
Pierwsza niemal natychmiast przysłała nam książkę pani Anna Dymna, tego samego dnia pan Jan Miodek. Z niedowierzaniem patrzyłyśmy na koperty z napisem Biblioteka Szkolna Publicznego Gimnazjum nr 1.

Z każdą książką nasz „apetyt” się wzmagał. Nie sądziłyśmy, że osoby z pierwszych stron gazet potraktują nas tak poważnie i nie przejdą obojętnie obok naszej prośby.
27 października społeczność szkolna po raz pierwszy mogła zobaczyć nasz wyjątkowy, cenny zbiór. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzali bibliotekę szkolną oglądając przygotowaną wystawę, pt.: Najwartościowsze dedykacje w naszym księgozbiorze.Gimnazjaliści z zaskoczeniem przyglądali się złożonym autografom, próbując rozszyfrować, kto jest ich autorem, wyszukując jednocześnie swoich ulubieńców.Była to też doskonała lekcja poznania ważnych postaci dla naszego kraju.
Wśród dedykacji na uwagę zasługują wpisy Panów:

Zbigniewa Bońka: „Dziękujcie Bogu, że przyszło Wam żyć w zupełnie innych czasach niż bohaterowie tej wspaniałej książki. Zachowajcie jednak te wartości, którym bohaterowie Kamieni na Szaniec byli wierni do końca. A więc przyjaźń, lojalność, patriotyzm”.

Mirosława Hermaszewskiego: „Dziewczętom i chłopcom, obecnym i przyszłym uczniom Gimnazjum im . Szarych Szeregów w Kraśniku z życzeniami spełnienia młodzieńczych marzeń- autor.”

Mateusza Szczurka z pięknym przesłaniem dla gimnazjalistów w książce "KIM" Rudyarda Kiplinga: „Wyjdź na dwór, włócz się po świecie, przeczytaj książkę”.
Miłym akcentem były dołączone listy.
Na przykład pan Leszek Możdżer napisał: „…Lepiej późno niż wcale, wysyłam Państwu parę książek, które zmieniły moje życie. W dzieciństwie niestety nic nie czytałem, Mam nadzieję, że będą miały dobry wpływ na waszych czytelników”. 
Mirosław Hermaszewski: „Bardzo podoba mi się inicjatywa wzbogacenia księgozbioru biblioteki gimnazjum. Jestem tym, który wychował się na wzorach pokolenia Kolumbów. Z głębokiego szacunku dla Nich zabrałem w kosmos pierwsze strony książek – Kamienie na szaniec i klika pozycji Antoine de Saint-Exupery. Posyłam moją książkę "Ciężar nieważkości" z nadzieją, że młodzi czytelnicy uwierzą, że niemożliwe może stać się możliwym.”

Jarosław Kaczyński: ” ….gratuluję pomysłu na zwiększenie księgozbioru i dziękuję za trud włożony w szerzenie czytelnictwa i wyrabianie w młodym pokoleniu nawyku obcowania z książką."

Natomiast z Watykanu otrzymałyśmy pismo od asesora Petera B. Wellsa: „ ….Wdzięczny za wyrazy życzliwości Ojciec Święty poleca Panie w modlitwie Bogu, upraszając łaski potrzebne w życiu osobistymi pracy zawodowej, by umiały zawsze dzielić się zwłaszcza z młodym pokoleniem przeżywaną wiarą i w ten sposób przyczynić się do budowania cywilizacji miłości”.
Do dzisiaj otrzymałyśmy książki od następujących osób: 
ARCYBISKUP STANISŁAW BUDZIK
ARCYBISKUP STANISŁAW DZIWISZ
ZBIGNIEW BONIEK
KRZYSZTOF BARANOWSKI
PAWEŁ BERĘSEWICZ
ANNA DYMNA
MIROSŁAW HERMASZEWSKI
KRYSTYNA JANDA
ROBERT JANOWSKI
RAFAŁ KOSIK
JAROSŁAW KACZYŃSKI
GRZEGORZ KOŁODKO
 ANDRZEJ K. KUNERT
WOJCIECH MALAJKAT
JAN MIODEK
GRZEGORZ MIECUGOW
ANDRZEJ MLECZKO
 AGATA MŁYNARSKA
LESZEK MOŻDŻER
MAŁGORZATA OMILANOWSKA
MATEUSZ SZCZUREK
JERZY OWSIAK
PREZYDENT RP BRONISŁAW KOMOROWSKI
PRYMAS POLSKI WOJCIECH POLAK
MICHAŁ RUSINEK
JERZY RAFALSKI
JUSTYNA STECZKOWSKA
KAMIL STOCH
HENRYK SAWKA
EWA WACHOWICZ
MAŁGORZATA WALEWSKA

Jesteśmy wdzięczne każdemu darczyńcy za każdą książkę, każdą dedykację, każdy odruch serca.                                                  
Dorota Anders-Duda, Anna Niewiadomska