16 grudnia 2015

Jesienna kalkografia

Sprawozdanie z warsztatów o takim nieco tajemniczym tytule, przysłała nam pani Bożena Maciejczuk nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.
Nauczycielki biblioteki szkolnej i klubu zorganizowały kreatywne warsztaty kalkografii. Jest to technika intrygująca zarówno ze względu na nietypowy proces twórczy, jak i możliwość uzyskania oryginalnych efektów plastycznych. Pobudza wyobraźnię, rozwija pomysłowość. W sposób wszechstronny rozwija zdolności manualne angażując do różnorodnej aktywności plastycznej (wycinanie, układanie własnych, bądź powtarzanie gotowych wzorów, wyklejanie, rysowanie, malowanie itp.). 
Kalkorgafia może pełnić różnorodne zadania edukacyjne. Przydaje się do wprowadzania rozmaitych zagadnień z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze, prowadzenia ćwiczeń kompozycyjnych, wprowadza do innych technik graficznych. Pozwala się wykazać zarówno utalentowanym plastycznie uczniom, jak i tym o obniżonych możliwościach manualnych – efekty są zawsze interesujące, co działa motywująco na młodzież.