22 grudnia 2015

Warsztaty z książką w Mirosławcu

Powrót do przeszłości zaproponowało uczniom Gimnazjum im. Lotników Polskich w Mirosławcu. Zapraszamy na relację z tej szkoły:
W ramach obchodów Roku Jana Długosza w Gimnazjum im. Lotników Polskich w Mirosławcu został zrealizowany program „Historia to mistrzyni życia, która naucza cnoty i drogę do niej wskazuje”, którego celem było przybliżenie uczniom postaci ks. Jana Długosza – słynnego dziejopisarza, dyplomaty i pedagoga. Młodzież została zapoznana się z życiem i twórczością sławnego kronikarza poprzez informacje zaprezentowane na gazetce ściennej, którą wraz z uczniami wykonała pani Maria Lewandowska. Przeprowadzone zostały warsztaty czerpania papieru, podczas których gimnazjaliści tradycyjną metodą z wykorzystaniem masy gazetowej samodzielnie wykonywali kartki papieru.
W Starej Klasie odbyła się lekcja kaligrafii i nauka pisania gęsim piórem poprowadzona przez panią Leokadię Janczewską. Uczniowie mieli możliwość przekonania się, że pisanie gęsim piórem to wielka sztuka wymagająca staranności i precyzji. Zorganizowany został również konkurs plastyczny na średniowieczny inicjał. Nagrodzono troje uczniów: Paulinę Ławniczak z kl. III a, Jakuba Lewandowskiego z kl. III a i Zuzannę Bilicką z kl. I a. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów i konkursu zostały zaprezentowane całej społeczności uczniowskiej w formie wystawy.
Podsumowaniem programu było przedstawienie pt. „Zniknięcie kronik Jana Długosza” w wykonaniu uczniów klasy III a. W postać Jana Długosza wcielił się uczeń klasy II b – Piotr Turski. Odpowiedzialne za realizację programu były panie: Aneta Jasnowska, Kinga Świeczkowska i Barbara Antochowska.