27 stycznia 2016

Dzieje się w bibliotece...

Nauczyciele bibliotekarze podejmują w swoich bibliotekach szereg działań z uczniami, wychowując i edukując młode umysły. Oto kilka propozycji zajęć bibliotecznych ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu:
1. Na spotkaniach kółka bibliotecznego realizujemy projekt edukacyjny pod nazwą „Za co lubię moje miasto” w ramach programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0. Dziewczynki z klasy Vc poszerzają swoją wiedzę na temat miasta Inowrocławia, poznają nowe narzędzia i aplikacje internetowe oraz elementy prawa autorskiego. Efektem będą prezentacje multimedialne oraz wyniki ankiety zaprezentowane społeczności szkolnej po feriach na Międzysemestralnych Otwartych Spotkaniach TIKowych. Uczennice uczą się więc zasad wystąpień publicznych , aby dobrze zaprezentować się na szkolnej imprezie podsumowującej pracę w I półroczu w programach: Szkoła z klasą 2.0, WF z klasą, Mistrzowie kodowania.

2. We wtorki zapraszamy chętnych uczniów na głośne czytanie książek w czytelni. W czasie tych spotkań bibliotekarz czyta na głos jedną wybraną książkę, potem czytają także uczniowie książkę przez siebie wybraną. Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z poetką panią Gabrielą Kotas, która zaczęła pisać opowiadania dla dzieci i poprosiła o podrzucenie kilku pomysłów na tytuł dla cyklu opowiadań o chłopcu i jego psie. Przeczytałam dzieciom dwa opowiadania i poprosiłam o zanotowanie pomysłów na kartkach. Wszystkie propozycje wysłałam pani Kotas mailem. Dzieciaki były bardzo dumne ze swego udziału w tym przedsięwzięciu.
3. W klasie II przeprowadziłam lekcję biblioteczną: Wszystko o smokach. Przed zapoznaniem dzieci z książką M. Wasilewskiego „Bajka o smoku” rozmawialiśmy o tym czym są smoki, jakie zwierzęta przypominają, w jakich bajkach występują, jak wyglądają. Dzieci z wielką uwagą słuchały czytanej na głos bajki, chociaż była dość długa, potem odpowiedziały na kilka pytań sprawdzających zrozumienie tekstu. Na zakończenie rysowały swojego smoka według instrukcji bibliotekarza, ale instrukcja dotyczyła ogólnych zarysów (ilość głów, długość ogona itp.), cała reszta miała zależeć od wyobraźni małych rysowników. Z gotowych prac powstała wystawa na korytarzu szkolnym.
Materiał nadesłała do nas pani Joanna Kraszkiewicz
Dziękujemy!