17 lutego 2016

Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?

Bardzo nam miło powitać w gościnnych progach Bibliotek Szkolnych Online, kolejną szkołę. Tym razem, po raz pierwszy relację z bibliotecznego przedsięwzięcia, przysłała nam pani Romana Chejzdral - nauczyciel  bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie. Spotkanie, które zorganizowała, odbyło się w ramach wspierania rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, jakie systematycznie prowadzi w różnych formach biblioteka szkolna. Zajęcia na temat "Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?" poprowadziła dr Małgorzata Makowska. A oto relacja:
Pani dr Małgorzata Makowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu, jest biologiem i nauczycielem języka angielskiego, a przede wszystkim miłośnikiem książek i zapalonym czytelnikiem. W swoim wykładzie podkreślała jak ważna w jej życiu jest literatura i świat bohaterów literackich. Na wstępie poprosiła, aby uczniowie zapamiętali jej przesłanie, że prawdziwie wartościową wiedzą jest ta, którą zdobywa się nie na siłę, tylko z przyjemnością, a takim sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie książek. Przedstawiła w interesujący sposób, z punktu widzenia biologa, co się dzieje w głowie, kiedy człowiek czyta książki i czym dla człowieka i jego rozwoju jest czytanie. Podkreśliła, że z książek czerpiemy wiedzę i doświadczenie przeszłych pokoleń. Pani dr Małgorzata Makowska zwróciła uwagę, że czytelnik w dzisiejszym świecie jest zupełnie inną osobą niż kilkanaście lat temu, ponieważ może poznać książkę z wielu stron: może ją przeczytać, obejrzeć film, zagrać w grę komputerową, może dołączyć w Internecie do grupy ludzi, którym podobała się ta książka i dyskutować z nimi na jej temat, może kupować różne gadżety związane z treścią książki. Wówczas to książka zaczyna żyć jeszcze intensywniej w życiu czytelnika.
 Nawiązując do tytułu wykładu" Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?” Pani dr M. Makowska rozszyfrowała ten intrygujący tytuł, wskazując, że jeśli ktoś pisze dla czytelnika, to wkłada swoje myśli do naszej głowy, czyli sprawia że bohater żyje w naszej głowie. Dlatego często, jeśli coś czytamy, to czujemy, to co czują bohaterowie, często też, gdy czytamy to naśladujemy, co ci bohaterowie robią: śmiejemy się, płaczemy itd. dlatego, że możemy interpretować czyjeś emocje. W dalszej części wykładu Pani dr Małgorzata Makowska podała przykłady książek, które wpłynęły na jej życie, wskazując jakie przesłanie było dla niej najważniejsze, czyli jak ważne jest rozwijanie swoich pasji, że wyobraźnia jest ogromnym darem dla człowieka , o szacunku i o tym, aby być dobrym dla drugiego człowieka.
Następnie wywiązała się dyskusja na temat ulubionych przez uczniów książek połączona z zadawaniem pytań prelegentce. Pani dr Małgorzata Makowska zachwyciła wszystkich poczuciem humoru, otwartością, a także ogromem pozytywnych emocji i wiedzy na temat czytelnictwa j książek, jakie przekazała słuchaczom.