1 lutego 2016

Z biblioteką szkolną do kina...

Oto kolejna relacja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu:
Dnia 12 stycznia 2016 roku o godz.12.00 Biblioteka Szkolna ZSOiZ zorganizowała kolejne wyjście do kina „Forum” w Bolesławcu. Obejrzeliśmy film z projektu NHEF pt. „Ja też!” w reż. A. Pastor, A. Naharro. Film został nagrodzony m.in. w 2009 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián: Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki (Lola Dueñas) i najlepszego aktora (Pablo Pineda), Nagroda Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej (SIGNIS).
Projekcja filmu została poprzedzona ciekawą prelekcją Pani Grażyny Hanaf o tematyce nawiązującej do problemów poruszanych na ekranie. Film przedstawia „Bezpretensjonalny obraz dojrzewania do samodzielności. Daniel to 34-latek z zespołem Downa, który usiłuje udowodnić rodzinie i przyjaciołom, że upośledzenie nie musi oznaczać braku niezależności. Jak pomagać, by nie ograniczać?"
Po filmie nurtowało nas wiele pytań, na które trudno było udzielić stanowczej, jednoznacznej odpowiedzi… Zapoznaliśmy się z piramidą potrzeb A. Maslowa, aby zrozumieć potrzeby, jakie ma każdy człowiek. Następnie zapisywaliśmy na kartce w grupach własne potrzeby przyporządkowując je do odpowiedniej kategorii. Zastanawialiśmy się także, jakie potrzeby dominują u różnych ludzi np. biznesmena, chłopca na wózku, osiemdziesięcioletniej kobiety.
Dyskusja po obejrzeniu filmu pozwoliła nam uświadomić, że pragnienia i potrzeby mają wszyscy ludzie i zdrowi i chorzy. Wszyscy ludzie mają prawo realizować swoje podstawowe potrzeby i oczekiwania, dlatego tak ważna jest tolerancja…

Oto osobiste wypowiedzi uczennic z klasy 1TE po obejrzeniu filmu „Ja też!”:

"Film przedstawia historię mężczyzny, Daniela chorego na zespół Downa. Poznajemy go, kiedy rozpoczyna pracę w biurze i tam zakochuje się w Laurze. Główny bohater dzięki rodzicom, którzy dbali o jego rozwój intelektualny i troszczyli się o dobre wychowanie znacznie przewyższa inteligencją i kulturą innych chorych. Właściwie w małym stopniu w swoim zachowaniu odbiega od przeciętnego człowieka, jest w stanie prowadzić normalne życie. Film ukazuje jak Daniel zakochuje się w poznanej współpracownicy, co powoduje wiele problemów. Film wywarł na mnie ogromne wrażenie gdyż poruszył bardzo ważne kwestie: choroby, tolerancji, życia upośledzonych w społeczeństwie, nadopiekuńczości rodziców czy konfliktów rodzinnych. Jest to jeden z ciekawszych filmów, jakie obejrzałam."
                                             Klaudia
"Film „Ja też!” pokazał mi jak trudno być tolerancyjnym i otwartym na ludzi, którzy różnią się od nas. Osoby, które zostały dotknięte zespołem Downa lub inną niepełnosprawnością są często traktowane jakby nie posiadały uczuć. Zabierana jest im wolność i prawo do dorastania. Są traktowani jak wieczne dzieci. Film przedstawił nam relację zdrowej kobiety z mężczyzną z zespołem Downa. Mimo dobrej relacji i zawiązującej się przyjaźni kobieta obawiała się zaangażować w taki związek. Film dotyka trudnego tematu tolerancji, litości, różnic oraz akceptacji przez społeczeństwo."
                                             Małgorzata
Materiał nadesłały do nas panie: Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz
Dziękujemy!