7 kwietnia 2016

Podróż do krainy krasnoludków

O tym, gdzie szukać krasnoludków i jak się z nimi zaprzyjaźnić, przeczytamy w relacji z cyklicznych zajęć czytelniczych dla najmłodszych, w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni. 
Ale super zabawa. Uczniowie klas 1-3 znów znaleźli się w magicznym miejscu. Panie: Kasia Helińska, Gosia Gackowska, Kasia Staniszewska i Monika Szumska w wybrane piątki zabierały chętnych w cudowną podróż do krainy krasnoludków. Na pierwszym spotkaniu dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: Czym się zajmują krasnoludki? Jak wyglądają? Gdzie mieszkają? Szukano małych skrzatów wszędzie: w szufladzie, za szafą, pod progiem. Niestety, w naszej szkole ich nie ma, chyba że są tak maleńkie, że ich po prostu nie zauważono.


Maluchy poznały również wiersz J. Brzechwy pt. „Krasnoludki” i próbowały wspólnie stworzyć kilka wersów własnego dzieła. kolejne spotkanie to warsztaty plastyczne. Uczestnicy wykonali krasnale z rolek od papieru toaletowego, brystolu, kolorowego papieru. Powstały prawdziwe arcydzieła. Zwieńczeniem spotkania było wspólne wykonanie dużego, metrowego krasnala, który od dziś wita czytelników w bibliotece. Podczas ostatniego spotkania p. Monika z okazji 170. rocznicy urodzin M. Konopnickiej przybliżyła uczniom fragment książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały tekstu, a następnie opowiedziały zaprezentowany fragment. Następnie przebrane w czerwone, krasnoludkowe czapki, odśpiewaliśmy kilkakrotnie piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”. Następnie chętni uczniowie wykonali ćwiczenia: z zasłoniętymi oczami i słuchając wskazówek nauczyciela, rysowali krasnala. Zabawa była niesamowita. Karykaturalne skrzaty, śmiech sprawił, że były to niesamowite warsztaty!
Za relację dziękujemy pani Monice Szumskiej