21 kwietnia 2016

Przedszkolaki w Świdniku

O tym, jak świdnickie przedszkolaki pokochały bibliotekę, napisała do nas pani Bożena Milanowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku. Zapraszamy :)

Biblioteka SP nr 3 w Świdniku gościła ostatnio dwie grupy przedszkolaków. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Nie można się zatem dziwić, że na początku rozglądały się po pomieszczeniach z nieufnością i zaskoczeniem. Nigdy nie widziały tylu książek!
Dopiero kolorowe poduszki, na których maluchy usiadły w czytelni, trochę przełamały lody. Reszty dokonała prezentacja książeczek dla dzieci, szczególnie tych „mówiących” i trójwymiarowych. Przedszkolaki były pod wrażeniem. Z ciekawością brały do ręki i przeglądały kolorowe książki. Gdy zobaczyły rozkładające się podczas przewracania kartek makiety łodzi egipskich i piramid – aż otworzyły buzie. Na koniec, wspólnie z wychowawczynią wybrały i wypożyczyły kilka książek do poczytania w przedszkolu.

Grupa średniaków przyszła sprawdzić w praktyce wiadomości, zdobyte wcześniej na przedszkolnych zajęciach. Dzieci przypomniały sobie, czym się różni księgarnia od biblioteki oraz jak jest zbudowana książka. Miały także okazję obejrzeć przykłady różnych książek – m.in. pisanych alfabetem Braille'a (dla osób niewidomych). Trudno im było zrozumieć, że wytłoczone na grubych kartkach znaczki to są też litery i cyfry! A jeszcze bardziej dziwiły się, że można czytać książkę dotykając stron rękami. Próbowały, zamykając na chwilę oczy, wyczuć palcami wypukłe kropki.

Wizyty były pełne wrażeń i wygląda na to, że szkolną bibliotekę przedszkolaki zechcą odwiedzać częściej…
I tego bibliotece ze Świdnika życzymy!