19 maja 2016

Z wizytą w Książnicy Kopernikańskiej

XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był pretekstem do organizowania przez szkolne biblioteki różnych wydarzeń. Oto relacja z Gimnazjum nr 21 w Toruniu:


Z okazji obchodów ogólnopolskiego XIII Tygodnia Bibliotek, grupa uczniów naszej szkoły udała się z wizytą do toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej – Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić instytucję i zapoznać się z jej niektórymi zbiorami.
Gimnazjaliści zwiedzili czytelnię główną wraz z czytelnią czasopism, wypożyczalnię oraz informatorium i poznali historię Książnicy. Podczas ciekawych zajęć poruszona została tematyka historii książki od średniowiecznych rękopisów poprzez pierwsze druki, aż po książkę współczesną. Uczniom zaprezentowano faksymile średniowiecznych ksiąg (w tym “De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika). Można je było dotknąć w przygotowanych do tego specjalnych białych rękawiczkach. Ciekawostką okazały się pachnące różą i konwalią książki współczesne, drukowane na papierze czerpanym. Wizytę zakończyła wspólna fotografia przy znajdującym się przed budynkiem Książnicy pomniku Samuela Bogumiła Lindego – autora pierwszego słownika języka polskiego. Uczniowie stwierdzili, iż wizyta ta była bardzo interesującą podróżą w przeszłość. 
Tydzień później udaliśmy się znowu do Książnicy z chętnymi uczniami z klas I i III. Tym razem udało się obejrzeć kopię Biblii Gutenberga!


Relacja: p. Anna Wiśniewska i p. Izabela Kamińska-Smolarek