7 czerwca 2016

Śladami Henryka Sienkiewicza - wystawa

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu nadesłał do nas kolejną relację dot. Henryka Sienkiewicza...

W grudniu 2015 r. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach, przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
Stulecie śmierci pisarza nie jest jednak jedyną znaczącą rocznicą w 2016 r., związaną z postacią Henryka Sienkiewicza, bowiem przypada tu też: 110 rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla, 170 rocznica urodzin i 120 rocznica książkowego wydania powieści „Quo vadis”.
W związku z powyższym Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przygotowała wystawę zatytułowaną „Śladami Henryka Sienkiewicza”. Tradycyjnie składała się ona z kilku segmentów ściśle ze sobą powiązanych:
1) Życie Henryka Sienkiewicza (dzieciństwo, studia, rodzina, praca korespondenta i felietonisty, działania w Ameryce, podróże);
2) Ważniejsze miejsca związane z Sienkiewiczem (od Aleksandrii do Suwałk);
3) Ciekawostki i anegdoty związane z pisarzem;
4) Nagroda Nobla;
5) Wystawa dzieł Sienkiewicza;
6) Plakaty i portfolia przygotowane przez uczniów;
7) Złote myśli i sentencje Sienkiewiczowskie.


Oto najciekawsze wypowiedzi uczniowskie po obejrzeniu wystawy podczas lekcji bibliotecznej:

- "...w naszej szkole utworzona została wystawa, która stanowiła wspaniałe tło do naszych rozważań nad lekturą. W procesie jej powstawania brali udział nie tylko pedagodzy zajmujący się biblioteką szkolną- Pani Aneta Antczak, Pani Sylwia Czernatowicz i Pan Paweł Domzalski, ale również uczniowie. Koleżanki i koledzy z mojej klasy wykonali plakaty przedstawiające podstawowe informacje o pisarzu. Ściany biblioteki oraz szklane gabloty ozdobione są kartkami zawierającymi informacje biograficzne, informacje o odwiedzanych przez Noblistę miejscach, a nawet ciekawostki o Sienkiewiczu. Dopełnieniem ciekawej scenerii są książki. Mamy do czynienia z różnorodnymi wydaniami powieści, nowel i listów, których kilka już mieliśmy okazję przeczytać. Sądzę, że wystawa jest bardzo ciekawa, estetyczna i warto się z nią zapoznać/Aurelia, kl. 1TE.
- "...wystawa jest bardzo interesująca, ponieważ zawiera bardzo ciekawe informacje o wybitnym polskim pisarzu. Przedstawia jego życie, podróże, rodzinę i dzieciństwo. Z pięknych, bardzo estetycznych kart wydrukowanych na wysokiej jakości papierze dowiedziałam się np. co powiedział autor „Krzyżaków”, odbierając nagrodę Nobla w grudniu 1905 r. za całokształt twórczości. Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz"/Karolina, kl. 1 TŻiUG.
- "W bibliotece naszej szkoły jest niezwykła wystawa dotyczaca Henryka Sienkiewicza, która bardzo mi się podoba. Jest możliwość przejrzenia utworów pisanych przez niego. Zawiera również wiele informacji w gablotach, dotyczących życia prywatnego Noblisty. Serdecznie polecam wszystkim i zachęcam do obejrzenia tej wystawy, tworzonej przez naszych bibliotekarzy i uczniów"./Sandra, kl. 1 TŻiUG.

Relację do nas nadesłali:
p. Aneta Antczak, p. Sylwia Czernatowicz, p. Paweł Domzalski