7 czerwca 2016

Spotkanie z himalaistą

Kolejna relacja z Gliwic, tym razem o spotkaniu z himalaistą, zorganizowanym wspólnie przez MBP i bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 9.
23 maja 2016 r. w Bibliotece Miejskiej w Gliwicach odbyło się spotkanie z ze znanym polskim himalaistą, taternikiem i alpinistą p. Januszem Gołębiem, który opowiedział uczestnikom spotkania o swojej pasji jaką jest wspinaczka wysokogórska. Himalaista opowiadał o swoich początkach i wyprawach w Tatry czy Beskidy, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki.


Pokaz uświetniła prezentacja multimedialna i krótki film z wyprawy na Gasherbrum I. Pokazano także filmy z innych wypraw np. do Szkocji. Pan Janusz opowiadał jak należy się przygotowywać do takich wypraw,  jaki sprzęt ze sobą zabierają polscy himalaiści, jak organizuje się takie przedsięwzięcia.

Przed każdą wyprawą należy przygotować się do niej kondycyjnie - ćwiczyć wspinaczkę czy to Jurze Krakowsko- Częstochowskiej czy w niższych partiach gór. Nasz gość opowiadał , że poprzez takie wyprawy poznajemy inne kultury i ludzi , czy obyczaje oraz nawiązuje się różne przyjaźnie. W górach należy zachowywać się rozsądnie i mieć zaufanie do osoby z którą się wspinamy.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4b ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach. Dzieci zadawały rożne pytania dotyczące wypraw , czy sprzętu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat gór , osiągnięć polskiego himalaizmu . Spotkanie przygotowała p. Małgorzata Wesołowska z Biblioteki Miejskiej w Gliwicach i p. Beata Wolak nauczyciel – bibliotekarz z SP 9. Następne takie spotkanie odbędzie się we wrześniu.
Dziękujemy pani Beacie Wolak