20 czerwca 2016

Tydzień Bibliotek w Warszawie

Tydzień Bibliotek, który odbywa się w maju, to akcja społeczna realizowana przez wszystkie rodzaje bibliotek. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim imprezy było "Biblioteka inspiruje". Zapraszamy na relację z działań do Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Warszawie:
W naszym gimnazjum ogłosiliśmy konkurs na fraszkę, limeryk, którego tematem jest biblioteka, czytanie, książka. Odzew był spory, w konkursie wzięło udział 85 uczniów. Jury w składzie: bibliotekarze oraz polonistka, mieli trudny orzech do zgryzienia – ostatecznie wyróżniliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem limeryków i fraszek.Oto niektóre z nich: 
Na choroby jest apteka,
A na rozum – biblioteka.


Pewna czytelniczka z Łodzi
do bibliotek ciągle chodzi
i choć książki wiernie czyta
cieszy się z tego kobita
myśli, że ją to odmłodzi.


Wyniósł z domu dobre wychowanie
i wtórna kulturę,
grzecznie wyniósł wszystkie książki
na makulaturę.


Nie tylko papier i czcionka je tworzy.
Nie dlatego drukarnia ich ilość mnoży.
To magia słów i talent sprawia,
iż do czytania książek nas serce namawia.

17 maja na korytarzu naszej szkoły po raz kolejny można było sprawdzić się w konkursach czytelniczych przygotowanych przez bibliotekę. Chętnych jak zwykle nie brakowało. Uczniowie mogli również zapoznać się z nowościami książkowymi, które regularnie zakupujemy dzięki hojności naszej Rady Rodziców. Uczennice z kl. 1d zachęcały uczniów do uczestnictwa w "Kole Miłośników Mangi i Kultury Japońskiej", które mamy nadzieję ruszy od września w czytelni.
Podczas Warszawskich Targów Książki uczniowie z koła teatralnego, które prowadzę, czytali na scenie znajdującej się na płycie stadionu, fraszki i limeryki napisane na konkurs „Biblioteka inspiruje”. Występ na Stadionie Narodowym odbył się w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Relację nadesłała do nas p. Magdalena Lewandowska
Dziękujemy!