8 grudnia 2016

Upowszechnianie czytelnictwa w zielonkowskiej SP3

Szkoła Podstawowa nr 3 w Zielonce dzieli się dziś z nami pomysłami na promocję czytelnictwa, które można wykorzystać na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Oto relacja p. Ewy Dunin-Wilczyńskiej:
W naszej szkole szwedzka seria ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników biblioteki szkolnej. Książki z tego cyklu, błyskawicznie znikają z półki, a uczniowie których wciągnęło rozwiązywanie detektywistycznych zagadek, dopytują czy ukazały się już kolejne tomiki. Dlatego biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty czytelnicze na ich temat – była pani z wydawnictwa "Zakamarki" (które wydaje tę serię) i poprowadziła warsztaty opowiadając o książkach i zachęcając uczniów do czytania. Oprócz tego szkolna biblioteka organizuje spotkania autorskie, które stały się już naszą tradycją.


Pierwsze spotkanie pt. ,,Zabawy z poezją”, było spotkaniem z Hanną Niewiadomską – autorką książek dla dzieci wydawanych pod tytułem ,,Bajczytanki Pani Hanki”. Są to wierszyki skierowane do dzieci przedszkolnych i szkolnych w klasach 0- III. Autorka czytała dzieciom ,,Bajczytanki”, opowiadała jak się pisze wiersze, skąd się biorą pomysły, jak to się dalej dzieje, że wiersz powstaje. Namawiała dzieci do czytania, przedstawiała im korzyści wynikające z sięgania po książkę. Dzieci szukały różnice między opowiadaniem, wierszem i piosenką. Poznały budowę wiersza, terminy: rym, rytm, zwrotka, pomagały dokończyć pisanie rozpoczętego wiersza, wyszukując rymujące się wyrazy. Razem z pisarką zastanawiały się nad tytułem. Odgadywały również rymowane zagadki. Można było również zdobyć autograf i zakupić książkę. Niedługo odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na ilustrację do poezji autorki. 


Drugie spotkanie to spotkanie z pisarką dla starszych uczniów - Izabelą Skorupką, z wykształcenia antropologiem kultury i dekoratorem wnętrz. Autorka tekstów piosenek, sztuk dla dzieci oraz opowiadań i wierszy. Prywatnie mama dwójki nastoletnich chłopców, miłośniczka czytania, gotowania, spotkań z przyjaciółmi i podróży. „Marcelina i Pamięć Przodków" to jej pierwsza powieść. Pani Izabela opowiadała o książce i zachęcała do przeczytania jej.


Trzecie spotkanie to spotkanie z Pawłem Beręsewiczem w Pałacu w Chrzęsnem, gdzie najpierw uczniowie podziwiali pałac z połowy XVI wieku, obejrzeli również wystawę - ,,Drogi do Niepodległości”, a następnie uczestniczyli w spotkaniu z autorem. Paweł Beręsewicz pracował jako nauczyciel języka angielskiego, następnie zaczął pisać książki dla dzieci, które wydaje od 2004 roku. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina (Przygody Tomka Sawyera), Briana Pattena ("Olbrzym z Zamczyska Baśni"), Edith Nesbit ("Księga smoków"), Margaret Mahy ("Przemiana"). Jest współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford. Wydał dużo książek dla dzieci np.serię o rodzinie Ciumków, o której opowiadał w bardzo ciekawy sposób, agitując do tego uczniów.


Dziękujemy!