14 grudnia 2016

Warsztaty czytelniczo-detektywistyczne w Gryfinie

Książki z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" stała się kanwą przeprowadzonych w Gryfinie, w Szkole Podstawowej nr 1, bardzo interesujących warsztatów czytelniczo-detektywistycznych, z których relację przysłał nam pan Adrian Kopp.                                                  
Na przełomie listopada i grudnia Szkołę Podstawową Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie odwiedził niezwykle ciekawy gość. Wraz z mnóstwem książek, ciekawych pomysłów i zagadek detektywistycznych pojawiła się pani Maria Kucharska, reprezentująca Wydawnictwo Zakamarki, aby we wszystkich klasach I-III przeprowadzić zajęcia o charakterze czytelniczo-detektywistycznym, poświęconym serii książek "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", napisanych przez Martina Widmarka i ilustrowanych przez Helenę Willis. Podczas zajęć uczestnicy mogli zapoznać się z fragmentem książki "Tajemnica diamentów", a następnie sprawdzić się w niełatwych i wymagających uwagi zagadkach detektywistycznych. Musieli wykazać się spostrzegawczością, uwagą, umiejętnością badania śladów, czytania wspak, czy zdolnością logicznego myślenia. Zapoznali się też z ekwipunkiem detektywa i charakterystycznym słownictwem, jak "świadek", "napad", "podejrzany", "motyw" i inne.Wszystkich zajęć odbyło się aż 16, bo tyle jest klas I-III w naszej szkole. Uczniowie po skończonych warsztatach mieli możliwość kupienia książek z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" po promocyjnej cenie, a reszta była zachęcona do odwiedzania szkolnej biblioteki oraz wypożyczania książek z tej serii. Obserwując miny, skupienie i aktywność uczestników oraz ilość kupowanych i wypożyczanych książek z serii, z pewnością można stwierdzić, że spotkanie należało do udanych, co potwierdziła również pani Maria mówiąc, że wszyscy uczestnicy posiadają umiejętności potrzebne do pracy detektywa.

Serdecznie dziękujemy pani Marii Kucharskiej, reprezentującej Wydawnictwo Zakamarki za przychylność, otwartość i cierpliwość w prowadzeniu zajęć. Dziękujemy również wszystkim wychowawcom klas I-III za współpracę przy przygotowaniu i przeprowadzeniu warsztatów. Mamy szczerą nadzieję, że pani Maria nie będzie ostatnim gościem biblioteki szkolnej, która z tak wielką przyjemnością przeprowadzi warsztaty w naszej szkole.
Relacja - Pan Adrian Kopp