27 marca 2017

Dziewczęca Bohaterka Literacka

A oto relacja z sympatycznej imprezy czytelniczej, zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie, z okazji Dnia Kobiet. Zapraszamy do biblioteki naszego redakcyjnego kolegi - pana Adriana Koppa :-)
Niemal już tradycyjnie, z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie zorganizowała dwa konkursy - plastyczny dla uczniów klas I-III oraz wiedzy dla uczniów klas IV-VI - oba pod hasłem "Dziewczęca Bohaterka Literacka". W obu konkursach wzięło udział 22 uczniów, w tym aż 6 chłopców, co bardzo nas cieszy, bo z reguły gdy młodzi panowie słyszą, że konkurs dotyczyć ma tylko dziewczęcych postaci, zwykle rezygnują z udziału.
Młodsi uczniowie mogli przychodzić do szkolnej biblioteki 9.03. oraz 10.03., by w przyjaznej atmosferze oraz korzystając z bibliotecznych kredek namalować swoją ulubioną dziewczęcą bohaterkę literacką. W tym roku najwięcej uczniów wybrało Roszpunkę, jednak wśród wyróżnionych prac znalazły się także m.in. Pchła Szachrajka, Pippi Pończoszanka, czy Mała Mi.


Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie szkolne jury podjęło następujące decyzje: I miejsce zajęła Lena Mróz z klasy II D za Pchłę Szachrajkę, a II miejsce jej siostra - Natalia Mróz z klasy III C za Pippi Pończoszankę. Trzy miejsca III przypadły natomiast Nadii Majchrzak z klasy III F za pracę przedstawiającą Małą Mi, Hannie Staruk z klasy III E za portret Hani Humorek oraz Janowi Bodysowi z klasy III E, który namalował Sierotkę Marysię. Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymały Nikola Włodarczyk z klasy II E, która przygotowała portret Roszpunki oraz Alicja Stańczyk z klasy III E za pracę przedstawiającą Karolcię.
Z kolei uczniów klas IV-VI w dniu 13.03. czekał złożony test, dotyczący dziewczyn i kobiet w literaturze. Pytania dotyczyły wielu książek - zarówno lektur, mitów greckich i rzymskich, jak i znanych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej. Na koniec testu należało również stawić czoła pytaniu "W świecie której dziewczęcej bohaterki literackiej chciałabyś/chciałbyś żyć i dlaczego?". Z testem uczniowie poradzili sobie znakomicie, dzieląc się swoimi przemyśleniami i marzeniami dotyczących chęci poznania świata „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Harrego Pottera”, czy „Pippi Pończoszanki”. I miejsce w konkursie wiedzy zajęły dwie uczennice - Zuzanna Proficz oraz Hanna Tokarek - obie z klasy V D, natomiast III miejsce przypadło Darii Matusiak z klasy IV D.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki czytelnicze. Wizyta uczniów, ich zapał, piękne prace i wypowiedzi sprawiły, że już w marcu było bardziej czuć wiosnę, szczególnie w atmosferze szkolnej biblioteki.