7 czerwca 2017

I książki mają swoją historię...

Dziś pomysłem na zajęcia poświęcone historii książki dzieli się z nami p. Ewa Bogucka z Zespołu Szkół w Bielsku Podlaskim, która prowadzi je już od kilku lat i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem...
Zajęcia przeprowadziłam z uczniami klas piątych. Odbywały się one cyklicznie, spotykaliśmy się raz w tygodniu i miały na celu zapoznanie z historią książki, jej ewolucją od rysunków naskalnych, poprzez tabliczki gliniane, zwoje papirusowe, książkę rękopiśmienna, drukowaną do formy współczesnej – ebooków. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zarówno ilustracje w książkach poświęconych tematyce historii książki, ale korzystali również z Wirtualnej Historii Książki i Bibliotek. Dzieciaki wydawały się być zafascynowane ilustracjami z książek rękopiśmiennych, przepięknymi inicjałami, oprawami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy poświęcone skryptoriom, pierwszym prasom drukarskim, ruchomym czcionkom. Wiedzę teoretyczną uzupełniłam warsztatami, na których uczestnicy m.in. lepili z gliny tabliczki, tworzyli zwój z hieroglifami, strony książek wzorowane na kartach książek rękopiśmiennych, ilustrowane, z ozdobnymi inicjałami oraz oprawy wyklejane koralikami.


Zajęcia budziły zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, pan woźny zrobił nam rylce do pisma klinowego, plastyk pokazał jak „postarzyć” papier nasączając naparem kawy, rodzice zgromadzili koraliki, cekiny, perełki, materiał na oprawy oraz kijki do zwijania „papirusów”.
Powstałe prace, materiały ilustracyjne zgromadzone do zajęć oraz prace gimnazjalistów z lat ubiegłych, znalazły miejsce na wystawie zaprezentowanej z okazji majowego Święta Szkoły. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, na lekcje biblioteczne przychodziły klasy od pierwszej podstawówki po gimnazjalne. Powtarzam od lat tę formę pracy i zawsze znajduję chętne dzieciaki, nawet wśród gimnazjalistów nie brakuje zainteresowania. Przygotowanie materiałów zajmuje sporo czasu, ale warto zainwestować go w zajęcia z historii książki, uatrakcyjnić zajęciami plastycznymi i wyszukiwaniem informacji w sieci.
Dziękujemy!