16 maja 2018

Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Czytanie jest the best" w Białymstoku


Dziś relacja z III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best” w Białymstoku, nadesłana do nas przez panie: Ewę Babińską i Dorotę Jabłońską - nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 43 i członków Oddziału TNBSP w Białymstoku.20 kwietnia, podczas spotkania z Grzegorzem Kasdepke,  ponad 30 laureatów III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Czytanie jest the best” otrzymało z rąk pisarza dyplomy i nagrody. Uroczystość odbyła się  na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w ramach 7. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.Konkurs jest organizowany od 2016 roku przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Fundację ,,Sąsiedzi” w ramach kwietniowych targów książki. W 2017 roku do grona organizatorów dołączyła Szkoła Podstawowa Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Od dwóch lat nauczyciele bibliotekarze tej szkoły - Dorota Jabłońska i Ewa Babińska koordynują to wydarzenie. Prace konkursowe corocznie są oceniane przez jury - panie Izabelę Suchocką i Jowitę Wiśniewską z Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego. Polega na wykonaniu ilustracji do książki ulubionego autora – gościa targów (uczniowie młodsi) lub plakatu promującego czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub Festiwal ,,Na pograniczu kultur” (uczniowie starsi).
W tym roku patronatem objęły konkurs trzy szacowne instytucje: Polskie Radio Białystok, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku. Udało nam się też pozyskać wspaniałych sponsorów, którzy pomogli Fundacji ,,Sąsiedzi” hojnie nagrodzić zwycięzców: Urząd Miejski w Białymstoku, Wydawnictwa: Literatura i Zakamarki oraz Pijalnię Czekolady ,,Wedel” w Białymstoku.
Na konkurs wpłynęło 209 prac: 72 w kategorii A - klasy I – II szkoły podstawowej, 82 w kategorii B - klasy III – V szkoły podstawowej, 46 w kategorii C - klasy VI – VII szkoły podstawowej i klasy II, III gimnazjum, 9 w kategorii D - szkoły ponadgimnazjalne. Jury przyznało kilkanaście wyróżnień i po 4 równorzędne nagrody w kategoriach ABC i 3 nagrody w kategorii D.
Nagrodzone i wyróżnione prace były eksponowane podczas 7. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Ilustracje (nie tylko nagrodzone) do książek Grzegorza Kasdepke i Martina Widmarka zostały pokazane publiczności i pisarzom podczas ich spotkań autorskich zorganizowanych w ramach targów. Obaj twórcy z zainteresowaniem pochylili się nad ilustracjami wykonanymi przez wiernych czytelników - uczestników konkursu. Grzegorz Kasdepke z zaciekawieniem oglądał prezentację komputerową złożoną z dziecięcych rysunków, a Martin Widmark odgadł prawidłowo tytuły wszystkich własnych, ilustrowanych przez dzieci książek. I dostał za to... duże brawa publiczności!Wystawy pokonkursowe odbędą się w: Filiach nr 7 i 8 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Galerii ,,Na Złotej" w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Szkole Podstawowej nr 43 im. Simany Kossak w Białymstoku.
Wszystkie prace w wersji elektronicznej będzie można zobaczyć na stronie BiBservis Bibliotek Szkolnych Podlasia.

Dziękujemy za nadesłany materiał!