Październik był Miesiącem Bibliotek Szkolnych, czasem promocji czytelnictwa i zachęcania do odwiedzin szkolnej biblioteki. Jak o taką promocję zadbano w Szkole Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie? Organizując szereg wydarzeń związanych z książką i biblioteką!
Zaproszenie na biblioteczne „Poczytanki” otrzymali uczniowie oddziału przedszkolnego oraz młodszych klas nauczania początkowego. Słuchali pięknej i mądrej bajki o przyjaźni i tęsknocie pt.: „Muszla” J. Chmielewskiej. Uczniom tak bardzo spodobała się idea wspólnego czytania, że spotkania takie na pewno będą kontynuowane z wykorzystaniem bajek terapeutycznych.
Na szkolnym korytarzu uczniowie mogli oglądać gazetkę z najpiękniejszymi z cytatami z „ Małego Księcia”.
W ramach promocji czytelnictwa oraz świętowania Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono akcję „Przyłapani na czytaniu”, podczas której młodzież z aktywu bibliotecznego, wybranego dnia, zupełnie niespodziewanie, przeszła po wszystkich klasach wyszukując uczniów posiadających przy sobie książkę (mogła to być nawet lektura, ale nie podręcznik ;)).Ci , którzy zostali przyłapani na czytaniu, obdarowani byli łakociami. To był bardzo słodki dzień!
25 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Tego dnia nie obyło się bez zadań, zagadek i przykazań dla pretendentów na czytelników. Kiedy już nie było wątpliwości co do ich wiedzy dotyczącej książek oraz sposobu obchodzenia się z nimi, dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane na czytelnika oraz koronowane królewskim nakryciem głowy z mottem: Czytam sobie…rządzę! Podpisały także swoje przyrzeczenie i zabrały ze sobą do klasy, by wyeksponowane w widocznym miejscu zawsze przypominało im o szacunku dla książki. Jako "pracę domową" miały wykonać zakładki do książek, z których następnie powstanie wystawa w bibliotece.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że książki, zamiast zalegać na półkach, powinny krążyć, być w czytelniczym ruchu… Taka właśnie idea przyświecała organizacji Szkolnego Punktu Wymiany Książek. Na specjalnie oznakowanym regale, w szkolnej strefie relaksu, znalazły swoje miejsce książki, które można poczytać na miejscu albo zabrać do domu i… zwrócić, tak by z książki mógł skorzystać ktoś inny. Można którąś z książek pokochać miłością bezgraniczną i zechcieć ją zatrzymać…trzeba tyko przynieś za nią inną, by regał nie świecił pustkami.
To był bardzo pracowity miesiąc przynoszący ogrom satysfakcji.
Relacja - p. Iwona Pietrzak-Płachta
Dziękujemy!